Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Uwaga na komary! Gorączka zachodniego Nilu w Czechach

Zmiany klimatyczne i coraz częstsze fale afrykańskich upałów w Europie przyczyniły się do rozprzestrzenienia się niebezpiecznych komarów. W 2018 roku potwierdzono, że 72-letnia Czeszka zmarła po zakażeniu się wirusem gorączki zachodniego Nilu. Potwierdzono, że do zakażenia doszło na terenie Czech. Choroba jest przenoszona przez komary, które dotarły na terytorium południowych sąsiadów Polski z Afryki. Jak chronić się przed groźnymi komarami?

Jakie choroby przenoszą komary?

Komary żyjące w strefie klimatycznej umiarkowanej są uciążliwe, jednak bardzo rzadko przenoszą choroby. Odnotowano jedynie sporadyczne przypadki przenoszenia przez nie boreliozy oraz zapalenia opon mózgowych. Znacznie niebezpieczniejsze są komary pochodzące z strefy klimatu równikowego - często przenoszą malarię, dengę oraz gorączkę zachodniego Nilu. Co roku nawet dwa miliony ludzi umiera na skutek zakażenia malarią, a milion traci życie z powodu innych chorób, spowodowanych przez ugryzienie zakażonego komara. Niebezpieczne komary coraz częściej pojawiają się w Europie, docierając nie tylko do Grecji lub na Cypr, ale również do Austrii. W 2018 roku po raz pierwszy pojawiły się w Czechach.

W krajach afrykańskich do ochrony przed komarami wykorzystuje się głównie moskitiery, jednak w Polsce można postawić na znacznie skuteczniejsze metody. Ze względu na zwiększające się ryzyko pojawienia się owadów przenoszących groźne choroby, powinno się stosować repelenty. Szybkie tempo rozprzestrzeniania się niebezpiecznych komarów w Europie powinno skłaniać do wybierania repelentów wysokiej jakości - sprawdź ofertę https://tedan.pl/.

Komary rozmnażają się coraz szybciej

Wysokie temperatury i ulewne deszcze sprzyjają szybkiemu namnażaniu się komarów. Dotyczy to wszystkich 50 gatunków żyjących na świecie. Ostatnie lata w Polsce sprzyjają rozwojowi larw komarów i utrudniają walkę z nimi za pomocą naturalnych metod. Duża liczba owadów zmniejsza skuteczność olejków eterycznych, moskitier i roślin odstraszających komary. Wzrost liczby komarów jest zauważalny zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych, w których rozwijają się larwy owadów. W takich warunkach szybko mnożą się nie tylko rodzime gatunki komarów, ale i niebezpieczne insekty pochodzące ze strefy klimatu równikowego. Skutecznym sposobem zwalczania komarów jest rozpylanie repelentów w pobliżu zbiorników wodnych, dlatego w walce z uciążliwymi owadami przydatne są zamgławiacze, na przykład z oferty https://tedan.pl/zamglawiacz-mini-mist-fogger-kb-100.html.

Uciążliwe i niebezpieczne są jedynie samice komarów, które odżywiają się krwią. Samce żywią się nektarem kwiatów. Samice wybierają krew stałocieplnych ssaków i ludzi, których odszukują za pomocą termodetekcji i zmysłu węchu. Komary są wyczulone na zapach ludzkiego potu oraz na zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Ze względu na wyższą temperaturę ciała, na ukąszenia komarów narażone są głównie dzieci, młodzi mężczyźni oraz kobiety w ciąży. To właśnie te grupy powinny szczególnie zwracać uwagę na jakość wybieranych repelentów. Dobrym wyborem są środki dostępne tu - https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/oprysk-komary-zwalczanie-komarow/

Profesjonalne opryski skutecznym sposobem na komary

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania komarów jest stosowanie profesjonalnych oprysków, wykonywanych przez firmy DDD. Są to przedsiębiorstwa, które wykonują deratyzację, dezynfekcję i dezynsekcję. Opryski dają najlepszy efekt, gdy środki zostaną rozpylone zarówno na posesji klienta, jak i na posesjach, należących do jego sąsiadów. Wspólna walka z komarami daje efekty na całe lato. Dzięki opryskom zwalcza się wszystkie gatunki komarów oraz inne szkodliwe owady, w tym kleszcze, przenoszące boreliozę i szczególnie niebezpieczne odkleszczowe zapalenie mózgu.

Więcej informacji o dezynsekcji znajdziesz na https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/uwaga-na-komary-goraczka-zachodniego-nilu-w-czechach/8bv