Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Inwestowanie w nieruchomości się opłaca

Łatwo powiedzieć, że się opłaca, ale skąd na to wziąć odpowiednie pieniądze i po jakim rynku się poruszać? Przecież ziemia to też nieruchomość - jednak co innego ziemia rolna, co innego działki podmiejskie i miejskie. Jednak coraz chętniej inwestujemy w mieszkania, apartamenty i lokale usługowe, natomiast bardzo bogaci inwestują często w przedsięwzięcia technologiczne lub w cenne obrazy.

Dlaczego w nieruchomości?

Zacznijmy jednak od argumentu tylko pozornie nie związanego z inwestowaniem w nieruchomości. Spójrzmy na to, jakie inne inwestycje są w naszym kraju bardziej opłacalne i mniej ryzykowne.

Najmniej póki co ryzykujemy utratę pieniędzy odkładając swoją nadwyżkę budżetową na lokaty bankowe. Zauważmy jednak, jakie w ostatnich latach mamy w polskich bankach oprocentowanie i porównajmy je ze stopą inflacji. Jeśli z tego będzie jakiś zysk to niewielki. Bardziej prawdopodobne, że zbliży się on do zera.

Możemy inwestować na giełdzie, również w fundusze inwestycyjne. I w tych wypadkach inwestycja może się udać, najczęściej pod warunkiem, że dobrze orientujemy się w mechanizmach tego rynku. Fundusz inwestycyjny może być również dobrym sposobem wejścia na rynek nieruchomości. Tu dominują tak zwane fundusze zamknięte (FIZ) nakierowane na konkretneinwestycje, na przykład na lokale usługowe. Często warunkiem wejścia do takiego funduszu jest próg np. 200 tys. złotych.

Nieruchomości należą do tych inwestycji, które (najlepiej w dłuższej perspektywie) pozwalają wyjść właścicielowi na plus. Oczywiście, o ile ziemia, apartament lub budynek usługowy będą znajdowały się w miarę atrakcyjnym miejscu. Chociaż, warto przypomnieć, że podmioty, które przed laty zainwestowały w ziemię popegeerowską często w mało atrakcyjnym otoczeniu z powodzeniem do tej pory korzystają z unijnych dopłat.

Opłacalne jest inwestowane w ziemię znajdującą się obrzeżach dużych miast i to nie tylko w działki budowlane. W tych miejscach (a nie centrach) coraz częściej budowane są nie tylko duże kompleksy handlowe ale i zakłady produkcyjne.

Czego unikać? Co może pomóc?

W wypadku mieszkań i apartamentów oczywiście inwestowanie w dużych miastach jest bardziej opłacalne. Polacy coraz chętniej tego typu nieruchomości nabywają nawet za granicą. Inaczej jest z gruntami – tutaj zdecydowanie bardziej opłaca się inwestować poza dużymi miastami, gdzie cena zakupu jest jeszcze relatywnie niska.

Jednak zanim zdecydujemy się na zakup, najważniejsze jest przyjrzenie się wszelkim uwarunkowaniom prawnym i administracyjnym, łącznie z ewentualnym planem zagospodarowania przestrzennego.

Pomocne nie tylko w podjęciu decyzji, ale również w dalszym administrowaniu, mogą okazać się sprawdzone specjalistyczne firmy, takie jak np. RodzinneInwestycje.pl.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/inwestowanie-w-nieruchomosci-sie-oplaca/80h