Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Zawoja: Ujęcie obywatelskie nietrzeźwego kierującego

Postawą godną naśladowania wykazał się mężczyzna, który w Zawoi ujął nietrzeźwego kierowcę, a następnie powiadomił policje. Kierujący motorowerem miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Do zdarzenia doszło  6 września przed godziną 15:00 w Zawoi. Mieszkaniec Suchej Beskidzkiej, jadąc drogą wojewódzką, zwrócił uwagę na niepewnie poruszającego się przed nim kierującego motorowerem. W pewnym momencie kierujący motorowerem 46-letni mieszkaniec powiatu suskiego stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił. Suszanin zatrzymał swój samochód udzielił kierującemu motorowerem pomocy, przy czym zauważył, iż jest on nietrzeźwy. O tym fakcie został powiadomiony dyżurny suskiej jednostki. Do czasu przyjazdu policjantów uniemożliwił nietrzeźwemu kierowcy kontynuowanie dalszej jazdy, poprzez zabranie mu kluczyków od pojazdu.
Badanie stanu trzeźwości przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. Kierujący motorowerem m-ki Qjiang Explorer miał w organizmie 2.45 promila alkoholu. Teraz amator jazdy „na podwójnym gazie” za swe czyny odpowie przed Sądem.
Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Policja kieruje słowa uznania dla obywatelskiej postawy mieszkańca Suchej Beskidzkiej, który zatrzymał pijanego kierowcę. Jego reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Tak więc możemy ująć sprawcę przestępstwa w sytuacji, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Wtedy możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego. Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel.

W sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć sami interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. W przypadku gdy samochód kierowany przez nietrzeźwego kierowcę zatrzyma się, można wykorzystać moment i spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy poinformować Policję. Kiedy będziemy czekać na przyjazd patrolu, powinniśmy skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy! Podejmując interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

źródło: KPP Sucha Beskidzka

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/magazyn-112/zawoja-ujecie-obywatelskie-nietrzezwego-kierujacego/8yz