Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Przydatne i praktyczne wskazówki dotyczące holowania aut. Kierowco, dowiedz się więcej!

Niespodziewane unieruchomienie pojazdu to powszechny problem, który może spotkać każdego kierowcę. O ile usterka, którą odkryliśmy w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania, nie powinna nam sprawić większych problemów, tak awaria samochodu w trasie może nasz przyprawić o zawrót głowy. Mimo, iż na pierwszy rzut oka holowanie aut wydaje się bardzo prostą czynnością, w praktyce należy pamiętać o kilku zasadach, o których większość kierowców nawet nie wiedziała!

Nie kombinuj. W sytuacjach awaryjnych zadzwoń po specjalistów!


Jednym z najlepszych sposobów na przetransportowanie zepsutego pojazdu do najbliższego warsztatu jest wezwanie pomocy drogowej. Można to zrobić na dwa sposoby. Najpopularniejszym jest zamówienie zewnętrznej firmy, takiej jak Pomoc Drogowa – 24H, dla której nagłe sytuacje awaryjne i holowanie aut  to chleb powszedni. Tego typu firma oferuje profesjonalne i całodobowe wsparcie, wynajem lawet oraz ratownictwo lądowe na terenie wszystkich polskich województw i całej Europy. Z tego typu usługi można skorzystać także przy wykupieniu odpowiedniego pakietu assistance w firmie, która ubezpiecza nasz pojazd.


Co zrobić w sytuacji, gdy pomoc drogowa nie przybędzie na miejsce?


Może zdarzyć się jednak sytuacja, w której pomoc drogowa z różnych powodów nie będzie w stanie dotrzeć na miejsce awarii naszego pojazdu. Wówczas możemy zdecydować się na poszukiwanie pomocy na własną rękę i przetransportowanie samochodu do najbliższego warsztatu za pomocą linki holowniczej. Powinna się ona znajdować w każdym pojeździe. Zasada jest prosta – im mocniejsza linka, tym większe szanse na to, że holowanie aut odbędzie się szybko i bezproblemowo. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna kwestia: niewielu kierowców pamięta, że podczas holowania istnieje obowiązek umieszczenia trójkąta ostrzegawczego za tylną szybą.


Holowanie aut wymaga zachowania ostrożności przez obie strony


Istotną rolę w procesie holowania zepsutego pojazdu odgrywa także drugi kierowca, który decyduje się na dociągnięcie unieruchomionego auta do najbliższego warsztatu lub miejsca zamieszkania właściciela. Aby nie uszkodzić liny, taka osoba powinna poruszać się bardzo powoli pilnując jednocześnie, aby lina była cały czas napięta. Holownik nie może wykonywać gwałtownych ruchów, a każda zmiana kierunku jazdy powinna być zasygnalizowana zdecydowanie wcześniej. W przypadku, gdy pojazd porusza się z górki, obowiązek utrzymania napiętej liny leży po stronie kierowcy znajdującego się w zepsutym aucie. Osoba holowana musi pamiętać także, że unieruchomiony silnik w aucie oznacza brak wspomagania dla układu hamulcowego, a zatrzymanie auta nawet przy niewielkiej prędkości wymaga użycia dużo większej siły.

W sytuacjach, w których nie mamy żadnego doświadczenia w holowaniu unieruchomionych pojazdów, warto transport do warsztatu pozostawić wyspecjalizowanej firmie, takiej jak Pomoc Drogowa – 24H.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/przydatne-i-praktyczne-wskazowki-dotyczace-holowania-aut-kierowco-dowiedz-sie-wiecej/8yv