Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Zalety i wady zawodu opiekuna osób starszych

Obecnie coraz bardziej popularny jest zawód opiekuna seniorów. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, by poprawić swoją sytuację materialną lub nauczyć się języka. Trzeba przyznać, że ta profesja ma wiele zalet, ale także nie jest wolna od minusów.

Kursy przygotowawcze

Opieka nad osobą starszą wymaga właściwego przygotowania. Opiekun musi wiedzieć jak zareagować w sytuacji braku apetytu u seniora, złego samopoczucia czy choroby. Zaletą tej pracy jest więc fakt, że kurs można zrobić w każdym momencie kariery, a przebranżowienie trwa około pół roku. Zmiana zawodu daje nowe doświadczenia i możliwości. W zależności od oferty, czasami wymagany jest podstawowy poziom znajomości języka. Choć niektóre agencje proponują szkolenia na miejscu.

Atrakcyjne wynagrodzenie

Praca – opieka w Niemczech jest dochodowym zajęciem, szczególnie dla osób z zagranicy. Pozwala na polepszenie swojej sytuacji finansowej. Wynagrodzenie za miesiąc pracy oscyluje w granicach 1200-1600 euro. Nierzadko dochodzą do tego również premie. Przebywanie za granicą daje możliwość zdobycia nowego doświadczenia i obycia się z językiem. Jest to niezwykle ważne na rynku pracy i buduje przewagę nad innymi kandydatami do pracy w innych branżach. Warto również wspomnieć, że pracując jako opiekun czy opiekunka osób starszych w Niemczech, często możemy liczyć na własny pokój z telewizorem i Wi-Fi oraz czas wolny w określonych godzinach. Standardy i warunki uzależnione są od domu podopiecznego. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest bardzo popularna, dlatego nie brakuje ofert pracy dla zainteresowanych zawodem. Podopieczni różnią się między sobą wiekiem i miejscem zamieszkania. Praca podzielona jest na okresy miesięczne, po 2-3 miesięcznej zmianie, można liczyć na 1-2 miesiące wolnego.

Wady opieki nad seniorami

W zawodzie opiekuna osób starszych trzeba się liczyć z trudnymi sytuacjami. Przede wszystkim, seniorzy są w podeszłym wieku, więc zazwyczaj mają zmienne nastroje, humory i cierpią na różnorakie schorzenia. Opiekun musi podtrzymywać podopiecznego na duchu, być cierpliwy i uprzejmy. Opiekun również ma swoje gorsze dni. Ważne jest jednak, by jego nastrój nie udzielił się podopiecznemu. Niezbędną cechą w zawodzie opiekuna jest empatia. Bardzo ważne jest również przyjazne nastawienie. Oczywistym jest, że opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest zajęciem czasami stresującym, bo wiąże się z przebywaniem z dala od rodziny. Nie mniej jednak, opieka w Niemczech daje sporo możliwości, pozwala poznać nowe osoby. Często jest tak, że podopieczny i opiekun stają się serdecznymi przyjaciółmi i miło spędzają każdy dzień. 


Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/zalety-i-wady-zawodu-opiekuna-osob-starszych/82b