Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

5 powodów dla których poszukiwanie pracy w Krakowie może być nieskuteczne

Krakowski rynek pracy uważany jest za bardzo chłonny. Teoretycznie każdy, kto tego potrzebuje, znajdzie zatrudnienie. Dlaczego więc niektórzy mają z tym poważny problem?

Poszukiwania pracy bez planu

To chyba największy grzech osoby szukającej pracy w Krakowie i nie tylko. Przekonanie, że im więcej CV i listów motywacyjnych się wyśle, tym większa szansa na znalezienie pracy, jest z gruntu fałszywe. W praktyce wygląda to w ten sposób, że potencjalny kandydat na pracownika aplikuje zarówno na stanowisko kelnera, jak i bankiera, podczas gdy jego doświadczenie zawodowe związane jest z branżą budowlaną. Takie przypadki niestety zdarzają się bardzo często. Zamiast wysyłać jednakowe CV i listy motywacyjne (edytowanie nazwy firmy to za mało) do różnych pracodawców, lepiej skupić się na określonej branży i dopracowaniu swojego dossier.

Zbyt duże wymagania finansowe

Kraków jest jednym z większych i droższych miast Polski, nic więc dziwnego, że utrzymanie się w nim sporo kosztuje. Niemniej jednak wygórowane wymagania finansowe już na starcie raczej nie wróżą sukcesu. Wiadomo, że każdy chciałby zarabiać tak dużo, by wystarczyło na wygodne mieszkanie w dobrej lokalizacji, szybki i w miarę nowy samochód i jeszcze jedzenie na mieście, bo gotowanie zajmuje dużo czasu. Niestety, codzienność nie jest tak przychylna dla nowych pracowników. Co nie znaczy, że trzeba się godzić na pensję minimalną. Jednak rozpoczynanie negocjacji od ośmiu tysięcy może udać się nielicznym. Do całej reszty potencjalny pracodawca nawet nie oddzwoni.

Brak pewności siebie

To z kolei odwrotna sytuacja do poprzedniej. Bardzo często złe doświadczenia z poprzedniego miejsca pracy podkopują wiarę w siebie. Skutek jest dość przykry: dobry fachowiec z wąskiej dziedziny nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie, bo… jej tam nie szuka. Wychodzi z założenia, że nie jest dość dobry, nie ma odpowiednich kwalifikacji albo ma za małą praktykę, nie zasługuje na wysokie wynagrodzenie. W efekcie przyjmuje pierwszą pracę, jaka mu się trafi w branży pokrewnej, za zdecydowanie za niską pensję.

Brak pewności siebie jest trudny do przeskoczenia, dlatego warto poprosić o wsparcie kogoś obiektywnego.

Poszukiwania w złych miejscach

Mogłoby się wydawać, że internet jest doskonałym źródłem wiedzy o wolnych stanowiskach pracy w Krakowie i całej Polsce. Jednak z niewiadomego powodu większość internautów nie wykorzystuje nawet połowy jego możliwości. Ograniczenie poszukiwań do mediów społecznościowych rzadko kończy się znalezieniem wymarzonej pracy. Jeszcze trudniej znaleźć pracę opierając się tylko na tradycyjnych metodach, np. ogłoszeniach w prasie, znajomościach, poleceniach.

Media społecznościowe bywają przydatne, ale warto zaglądać też na portale wyspecjalizowane w gromadzeniu ofert pracy i portale rekrutacyjne. Przykładowo na stronie https://www.aplikuj.pl/praca/krakow znajdują się setki ofert. Dla wygody ich przeglądania użytkownicy mogą korzystać z filtrów określających np. płacę minimalną, branżę, czy formę zatrudnienia.

Zbyt szybkie poddawanie się

Poszukiwania pracy bardzo często przebiegają według niechlubnego schematu: od przekonania, że praca jest na wyciągnięcie ręki i wysyłania CV, gdzie tylko się da, do całkowitego braku nadziei na znalezienie wymarzonej pracy. Przy czym między jednym a drugim stanem mija zaledwie kilka tygodni. To wbrew pozorom niedużo, jeśli mowa o efektywnym szukaniu dobrej pracy. Tymczasem zbyt szybkie poddawanie się zniechęceniu jest jednym z częstszych powodów problemów ze znalezieniem pracy w Krakowie. Niestety dobre oferty pracy nie pojawiają się znikąd. Czasem trzeba się naprawdę mocno naszukać.

Przeczytaj także: Praca w Krakowie – zarobki i możliwości rozwoju kariery

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/5-powodow-dla-ktorych-poszukiwanie-pracy-w-krakowie-moze-byc-nieskuteczne/8d6