Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Ćwiczenia obronne „Małopolska 2019” na terenie powiatu suskiego

Reagowanie i wykonywanie ustawowych zadań Policji w przypadku zaistnienia zdarzeń o charakterze kryzysowym we współdziałaniu z systemem kierowania realizacją zadań obronnych na terenie województwa małopolskiego,  to główny temat ćwiczeń obronnych pod kryptonimem „Małopolska 2019”. Głównym organizatorem ćwiczeń był Wojewoda Małopolski.

Ćwiczenia obronne na terenie powiatu suskiego prowadzone były przez 3 dni. Brały w nich udział wszystkie instytucje, które wykonują zadania z zakresu obronność państwa w tym m.in. pracownicy Starostwa, Urzędu Miasta Sucha Beskidzka i Gmin z terenu powiatu suskiego, pracownicy sanepidu, strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej oraz Komisariatów Policji w Makowie Podhalańskim i Jordanowie.

Działania rozpoczęły się w poniedziałek około godz. 9:00, a zakończyły się w dniu dzisiejszym około godziny 12:00. W każdym dniu zgłoszenia dotyczące zagrożeń pochodziły z różnych miejsc oraz miały inny charakter. W poniedziałek ćwiczenia miały związek ze zgłoszeniem zdarzenia na terenach leśnych w miejscowości Wysoka.  Znaleziono tam pojemniki z nieznaną substancją chemiczną, a wokół nich padnięte dzikie zwierzęta. We wtorek ćwiczenia polegały na wzmocnieniu ochrony budynku Starostwa Suskiego, a także zabezpieczenia tras przejazdu kurierów. W ostatnim dniu tj. w środę ćwiczenia polegały na potrzebie ochrony miejsca załadunku dzieł sztuki na zamku suskim oraz ochrona trasy przewozu tych rzeczy do miejsca bezpiecznego.

Wspólne ćwiczenia mają na celu sprawdzenie gotowości do reagowania służb w sytuacjach kryzysowych, przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności prowadzenia kompleksowej oceny sytuacji, umiejętności doboru sił i środków, umiejętności taktycznych  dowódczych w celu podejmowania skutecznych działań.

źródło: KPP Sucha Beskidzka

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/cwiczenia-obronne-malopolska-2019-na-terenie-powiatu-suskiego/8dd