Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Kwasy omega-3 i omega-6 – czy ich proporcje mają znaczenie?

O dobroczynnym działaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 na organizm od lat wiele się mówi. Choć Polacy są coraz bardziej świadomi dobrego wpływu tych składników na właściwe funkcjonowanie organizmu, wciąż spożywają je w złych proporcjach. A te mają spore znaczenie – mogą nawet zwiększyć ryzyko powstania chorób cywilizacyjnych, w tym depresji.

Kwas tłuszczowy omega-3 wpływa na niemal wszystkie procesy życiowe komórek. Szerszemu gronu dał się poznać jako składnik wspierający prawidłowe funkcjonowanie serca i dobry nastrój, a także jako suplement diety niezbędny kobietom w ciąży. Okazuje się, że spożywany wraz z powszechnie występującym w pożywieniu kwasem omega-6 może nie tylko zmniejszyć swoje prozdrowotne właściwości, ale także przyczynić się do rozwoju chorób cywilizacyjnych w organizmie. Z tego powodu rzeczą niezbędną do zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu wydaje się zachowanie odpowiednich proporcji między tymi składnikami.

Proporcje kwasów omega-3 i omega-6

Stosunek spożywanych kwasów omega-3 do kwasów omega-6 dla populacji Polski powinien wynosić 1:5. Badania wskazują jednak, że w praktyce proporcja ta wynosi 1:15. Czym grozi taka dysproporcja? Zbyt duża ilość kwasów omega-6 stanowi barierę do wnikania korzystnie działającego kwasu omega-3. Sytuacja ta sprzyja powstawaniu ognisk zapalnych, rozwojowi nowotworów i pojawieniu się problemów kardiologicznych: zawałów, nadciśnienia, udarów.

Źródła kwasów omega-3 i omega-6 w diecie

Jak w prosty sposób odwrócić zaburzoną proporcję? Wystarczy zamiast popularnego oleju słonecznikowego dodawać do potraw olej rzepakowy. Może to jednak nie wystarczyć, dlatego dobrze jest poznać występowanie obydwu kwasów tłuszczowych w poszczególnych produktach spożywczych lub rozważyć suplementację kwasu omega-3.

Kwas alfa-linolenowy (ALA) możemy spotkać w następujących produktach:

- tłuste ryby;

- owoce morza;

- skorupiaki;

- migdały i orzechy włoskie;

- oleje: lniany, rzepakowy, arachidowy.Kwas linolowy (LA) występuje głównie w olejach roślinnych, takich jak:

- olej słonecznikowy,

- olej kukurydziany,

- olej sojowy,

- olej z pestek winogron.


Wpływ kwasów omega-3 i omega-6 na organizm

Spożywanie obydwu składników we właściwych proporcjach niesie za sobą szereg wartości prozdrowotnych, otwierając „pole działania” dla kwasu omega-3. Dlaczego warto zadbać o odpowiedni stosunek ALA do LA? Oto korzyści, płynące głównie z właściwości kwasu omega-3:Artykuł Partnera
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/kwasy-omega-3-i-omega-6-czy-ich-proporcje-maja-znaczenie/prx