Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jak usunąć stary silikon?

Silikon sanitarny zazwyczaj stosowany jest w każdym domu, w łazience lub kuchni. Z czasem jednak zaczyna on ciemnieć, pojawiają się na nim nieestetyczne odbarwienia, jak i ubytki. Jak usunąć stary silikon przed wymianą go na nowy? Jest to nieskomplikowana i prosta czynność, którą możesz wykonać samodzielne, bez pomocy fachowców i specjalistów.

Jak usunąć stary silikon?

Usuwanie starego silikonu to delikatna czynność, przy której należy zachować ostrożność, bowiem używany do tego ostrego narzędzia. Najlepiej wykorzystać do tego ostry, spiczasty nożyk do cięcia płyt gipsowych, lub ostry nóż do tapet. W marketach budowlanych możemy także zaopatrzyć się w specjalnie przystosowane narzędzie do usuwania silikonu, skrobaki zazwyczaj są wykonane z plastiku, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo przed niechcianym uszkodzeniem powierzchni, z której silikon usuwany, takiej jak akrylowa wanna lub brodzik w kabinie prysznicowej. Ceny takiego narzędzi wahają się w okolicy około 10 -15 złotych, nie jest więc to duży wydatek.

Przykładając narzędzie pod odpowiednim kątem, powoli odcinamy niechciane fragmenty silikonu. Zadanie to wymaga uwagi i precyzji, żeby nie zarysować powierzchni. Zazwyczaj ciężko jest usunąć niechciany silikon w całości tylko i wyłącznie za pomocą ostrego narzędzia. Najpewniej po takim usuwaniu na powierzchni zostaną resztki silikonu. Nie należy skrobać ich na siłę, aby uniknąć zniszczenia powierzchni sanitarnych. Aby pozbyć się resztek starego silikonu, warto sięgnąć pod odpowiednie do tego środki, w które możemy się zaopatrzyć w marketach budowlanych. Możemy użyć acetonu, aby pozbyć się resztek silikonu, lepiej jednak skorzystać z profesjonalnego preparatu. Ma on zazwyczaj konsystencję żelu. Należy nałożyć go warstwami na stary silikon za pomocą małego pędzelka, tak jak zaleca producent preparatu a następnie odczekać około 20 minut ( ile mniej więcej ta informacja powinna być na opakowaniu danego preparatu). Po odczekaniu tego okresu czasu silikon powinien zmięknąć, teraz więc z łatwością będziemy mogli usunąć jego resztki. W następnym etapie czyścimy powierzchnię, z której usunęliśmy silikon, a następnie osuszamy ją. Teraz z powodzeniem można nakładać nową warstwę silikonu.

Jak usunąć stary silikon domowym sposobem?

Specjalistyczne preparaty do usuwania silikonu zazwyczaj kosztują od 30 do 50 złotych. Zamiast ich możemy jednak użyć przedmiotów codziennego użytku. I tak dla przykładu zamiast preparatu do usuwania silikonu możemy użyć zwykłego płynu do naczyń. Płynem obficie polewamy kawałki silikonu, a następnie zostawiamy na 20 minut. Po upływie tego czasu silikon z łatwością będzie można usunąć. Natomiast, aby pozbyć się resztek zeschniętego silikonu, możemy w tym celu użyć tłustego kremu do rąk, albo jakiegoś oleju jadalnego. Wystarczy delikatnie zmiękczyć silikon za pomocą tej substancji, poczekać aż wchłonie ona w silikon, a następnie usunąć zmiękczone resztki za pomocą suchej ściereczki lub gąbki. Następnie czyścimy powierzchnię, używając środków do tego przeznaczonych.

Więcej przydatnych metod na usunięcie silikonu przeczytasz w tym artykule: www.domowe-sposoby.pl/twoj-dom/jak-usunac-silikon-z-plytek-domowym-sposobem/

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jak-usunac-stary-silikon/pzx