Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Gmina Jordanów: Wywóz odpadów wielkogabarytowych i segregacja

W poprzednich latach w gminie Jordanów wywóz odpadów wielkogabarytowych odbywał się dwa razy do roku. Nastąpiła jednak zmiana. Jak teraz wygląda proces odbioru sprzętów od mieszkańców?
W lutym pisaliśmy o realiach funkcjonowania Spółki Komunalnej Skawa Jordanów. Jej powołanie miało na celu między innymi zmniejszenie stawek za wywóz odpadów. Informowano o zasadach współpracy i proszono o dostosowanie się do reguł segregacji. Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem.

Niestety. Celem wyznaczonym dla gminy Jordanów było osiągnięcie 50% wskaźnika segregacji. Na ten moment jest to znacznie mniej. Chodzi o to, aby w workach czarnych nie znalazł się żaden odpad, który powinien być umieszczony w workach kolorowych (plastik, szkło). Na niechlujności traci gmina (a więc także mieszkańcy) ponieważ stawki za odpady niesegregowane są wyższe. Jeżeli procent segregowalności odpadów w najbliższym czasie się nie zwiększy, wówczas może dojść do realnego wzrostu opłat. Co więcej, niewykluczone, że na gminę Jordanów nałożone zostaną kary.


Na uwagę zasługuje także temat zbiórek odpadów wielkogabarytowych, czyli takich, które nie mieszczą się do worków. Mowa między innymi o meblach, sprzęcie RTV-AGD itp. Do tej pory w ciągu roku były organizowane dwie zbiórki takich odpadów. Taki system pracy był jednak uciążliwy, gromadziły się wielkie hałdy odpadów, a sprzęty zalegały obok posesji.

Z tego powodu jakiś czas temu nastąpiła zmiana. Spółka "Skawa" odbiera odpady z poszczególnych domów. W praktyce wygląda to tak, że w razie potrzeby należy telefonicznie skontaktować się z pracownikami i umówić na dogodny termin. Ekipa pojawi się na miejscu i zrealizuje odbiór. Kontakt pod numerem telefonu 18 534 20 21

źródło: UG Jordanów
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/jordanow/gmina-jordanow-wywoz-odpadow-wielkogabarytowych-i-segregacja/p1k