Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Jak wygląda wprowadzenie suplementu diety na rynek?

Coraz więcej Polaków sięga po suplementy diety. Kojarzą nam się one przede wszystkim z produktami farmaceutycznymi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że z punktu widzenia prawa traktowane są one jak żywność. Właśnie dlatego ich produkcja i dystrybucja określana jest przez przepisy z ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Dowiedz się, jak wygląda wprowadzanie ich na rynek.

Wprowadzenie suplementu na rynek - kwestie formalne

Wprowadzenie suplementów diety na rynek to proces, który regulowany jest przez przepisy u.b.ż.ż. Wynika z nich jasno, że nie jest do tego potrzebne specjalne pozwolenie ani rejestracja produktu. Mimo tego producent suplementów diety nie ma pełnej dowolności w działaniu. Przede wszystkim należy zadbać o powiadomienie Głównego Inspektora Sanitarnego o zamiarze wprowadzenia na rynek nowego produktu. Można tego dokonać w formie elektronicznej albo analogowej. Jeszcze przed złożeniem w GIS odpowiedniej notyfikacji nasza firma musi zostać zarejestrowana w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Należy tego dokonać przynajmniej na czternaście dni przed planowanym rozpoczęciem działalności. Zakład zostanie zatwierdzony dopiero po przejściu odpowiedniej kontroli dokonanej przez pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej dla miejsca zarejestrowania firmy.

Produkcja suplementów - wymagania higieniczne i sanitarne

Przejście kontroli ze strony stacji sanitarno-epidemiologicznej uwarunkowane jest spełnieniem specyficznych wymagań dotyczących higieny w zakładzie. O czym mowa? Przede wszystkim producent musi zapewnić pełne bezpieczeństwo zdrowotne produktu, który zamierza wprowadzić na rynek. Musimy spełnić zarówno wymogi prawne wynikające z prawa krajowego, jak i unijnego. Aby produkcja suplementów diety mogła się odbyć, musimy spełnić wymagania zawarte w rozporządzeniu dotyczącym higieny środków spożywczych. Pomieszczenia muszą być zachowane w dobrym stanie i kondycji technicznej. Zarówno ich wyposażenie, jak i wystrój powinny eliminować potencjalne ryzyko powstawania zanieczyszczeń. Przedsiębiorca ma także obowiązek wdrożenia odpowiednich procedur dotyczących jakości. Są to między innymi procedura Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP), Systemu Analizy Kontroli i Krytyczne Punkty Kontroli (HACCP) oraz Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP).

Wprowadzenie na rynek suplementów diety nie jest może tak skomplikowane jak analogiczna procedura w przypadku leków. Producent musi jednak nastawić się na dokładne wypełnienie kilku bardzo istotnych procedur, które przybliżyliśmy w artykule.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/jak-wyglada-wprowadzenie-suplementu-diety-na-rynek/vzm