Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Sprowadzanie aut z zagranicy - o czym trzeba pamiętać?

Polacy coraz częściej decydują się na zakup samochodów za granicą. Przyciągają ich okazje cenowe na rynku wtórnym, dobry stan techniczny używanych aut, możliwość zakupu bez pośrednika, niższe ceny pojazdów w salonach i wiele innych czynników. Jak sprowadzić auto z zagranicy? O czym nie możesz zapomnieć? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Akcyza i stan techniczny

Przed finalizacją zakupu upewnij się, że nie masz zastrzeżeń do stanu technicznego wybranego przez siebie samochodu. Sprawdź, czy ma aktualne badania techniczne oraz czy nie znajduje się na liście pojazdów kradzionych. Pamiętaj, że sprowadzając auto z zagranicy, musisz zapłacić podatek akcyzowy. Na złożenie deklaracji oraz uiszczenie opłaty masz 30 dni. Wysokość podatku zależna jest przede wszystkim od pojemności silnika oraz wartości pojazdu (przeliczonej z zagranicznej waluty
na polską). Zgodnie z Ustawą o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2009r. Stawki akcyzy w 2020 roku wynoszą:


Zweryfikuj też dokumenty. Jeżeli nie będziesz posiadał dokumentacji w języku polskim, konieczne będzie jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego.

Sposoby sprowadzenia auta

Samochód z zagranicy możesz sprowadzić do Polski samodzielnie lub przez pośrednika.
Korzystając z usług pośrednika, musisz liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów, na przykład wynajęcia lawety. Nie będziesz za to musiał przejmować się formalnościami - firma pośrednicząca załatwi je za ciebie. Jeżeli decydujesz się na samodzielny przyjazd samochodem z zagranicy, zgłoś się
do zagranicznego wydziału komunikacyjnego. Jesteś zobligowany do zakupu krótkoterminowych tablic eksportowych oraz krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Korzystając z porównywarki OC, zweryfikujesz oferty różnych ubezpieczycieli i unikniesz przepłacania za polisę.

Rejestracja auta

Kolejnym krokiem po sprowadzeniu samochodu do Polski jest zgłoszenie się do wydziału komunikacji.
Przy składaniu wniosku o rejestrację, konieczne jest dołączenie następującej dokumentacji:


Po wypełnieniu formalności wydana zostanie decyzja o tymczasowej rejestracji i zostaniesz dopuszczony do ruchu na okres 30 dni. Otrzymasz też tymczasowe tablice rejestracyjne.

Zakup OC

Rejestracja pojazdu to ostatni moment na zakup ubezpieczenia komunikacyjnego OC.
Możesz nabyć je w pakiecie z AC, NNW lub assistance. Zakres ochrony zależy od Twoich potrzeb. Pamiętaj, że OC jest obowiązkowe, a za jego brak naliczane są wysokie kary. Jeśli masz mało czasu
i chcesz jak najszybciej kupić ubezpieczenie, skorzystaj z porównywarki OC. Pozwoli zaoszczędzić pieniądze i dopasuje ofertę odpowiadającą twoim potrzebom. Zestawienie kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych oraz szczegóły ich ofert znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/. Zweryfikuj propozycje i wybierz najlepszą dla siebie.



Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/sprowadzanie-aut-z-zagranicy-o-czym-trzeba-pamietac/vv9