Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Odtrucie alkoholowe Katowice – dlaczego warto

Odtruwanie alkoholowe zaliczane jest do procesu leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych. Pojawiają się one u ludzi, którzy spożywają alkohol w znacznym nadmiarze i są efektem przechodzących ciągów alkoholowych. Alkoholowe Zespoły Abstynencyjne mogą trwać nawet kilkanaście godzin po ustaniu spożywania napojów procentowych.

W trakcie odtrucia alkoholowego nasz profesjonalny zespół medyczny robi wszystko co w jego mocy, aby osiągnąć cele, jakie założyliśmy, czyli:


Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Większość AZA przebiega w łagodny sposób, niewymagający leczenia farmakologicznego. Wymaga się, aby osoba zachowała abstynencję. W ten sposób w odpowiednich warunkach ma możliwość wyzdrowienia oraz przestrzegania zaleceń dietetycznych. Jeżeli omawiany zespół zaczyna przekształcać się w formę umiarkowanego nasilenia, w takiej sytuacji konieczne jest leczenie farmakologiczne. W Katowicach umożliwiamy również dojazd do klienta.

W przypadku zespołów o znacznym nasileniu objawów lub występujących powikłań konieczne jest udanie się na odtrucie do szpitala lub innego miejsca profesjonalnie się tym zajmującym. Decyzję o kwalifikacji do leczenia ustala lekarz po dokładnym zebraniu danych od Pacjenta, wliczając w to wykonanie badania ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego danej osoby.

Skala CIWA - A

Jednym z najpowszechniejszych narzędzi umożliwiających ocenę Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych jest skala CIWA-A. Przyjmuje się, że wynik o wartości 10 lub mniej nie wymaga podejmowania leczenia farmakologicznego. Często zaznacza się nawet, że w takich sytuacjach jest ono niewskazane, ponieważ wiąże się ono z efektem rozniecania, który powoduje przyjmowanie leków uspokajających. Wynik między 11, a 20 punktów oznacza wskazanie do podjęcia leczenia odbywającego się w warunkach ambulatoryjnych. Z kolei wynik powyżej 20 punktów oznacza silne nasilenie AZA, tym samym wymagana jest hospitalizacja takiej osoby. Oczywiście skala CIWA-A nie jest jedynym wyznacznikiem kwalifikacji Pacjenta do leczenia szpitalnego. Ostateczną decyzję ma prawo podjąć lekarz na podstawie własnego doświadczenia oraz wiedzy, uwzględniając ogólny stan kondycji oraz zdrowia, stopień wyniszczenia organizmu, posiadane choroby współistniejące, czy też przebieg dotychczasowych AZA, a także fakt posiadania lub nieposiadania przez Pacjenta pomocy w domu, wsparcia bliskich osób. Niewątpliwą korzyścią dla pomyślności przebiegu kuracji w warunkach szpitalnych jest fakty zachowania przez Pacjenta abstynencji.

Co musisz wiedzieć o odtruciu alkoholowym?

Spożywanie alkoholu wiąże się z gromadzeniem toksyn w organizmie, które wyniszczają ciało człowieka oraz są przyczyną powstawania zmian w psychice danej osoby. Dodatkowo zostaje zaburzona gospodarka jonowo-elektrolitowa, usuwane z ciała zostają niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witamin i mikroelementów. W momencie kiedy dana osoba z dnia na dzień, nagle, decyduje się na gwałtowne odstawienie alkoholu, do którego organizm był przyzwyczajony, zaczynają pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości nazywane głodem alkoholowym. W takiej sytuacji niezbędne będzie odtrucie alkoholowe, które może uratować życie i zdrowie danej osoby.

Komfort i bezpieczeństwo podczas zabiegu detoksykacji zapewnia jedynie przeprowadzenie detoksykacji w profesjonalnym i specjalizującym się w tym temacie ośrodku.

Odtrucie alkoholowe w Katowicach

Odtrucie alkoholowe Katowice odbywające się w formie ambulatoryjnej jest bardzo trudnym zajęciem. Należy uważać na miejsca, które oferują swoje usługi w sposób nieprofesjonalny, zatrudniając osoby bez niezbędnej wiedzy merytorycznej oraz bez odpowiedniego doświadczenia – dlatego tak ważne jest rozeznanie się w środowisku, a także zaczerpnięcie opinii u osób trzecich.

Odtruwanie alkoholowe – ile trwa?

Jeżeli Alkoholowy Zespół Abstynencyjny przebiega bez powikłań, jego czas trwania szacuje się na około siedem dni. W momencie kiedy ciąg alkoholowy u danej osoby był intensywny i długi, trwający kilka dni, w takim przypadku czas trwania odtrucia alkoholowego może się wydłużyć, w zależności od stanu Pacjenta.

Odtrucie alkoholowe – częste błędy i zagrożenia

Zdarza się tak, że nawet profesjonalni lekarze, posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z alkoholikami mogą błędnie ocenić faktyczny stan fizyczny i psychiczny swojego Pacjenta, będącego po ciągu alkoholowym. Może tak się zdarzyć np.: w momencie kiedy dana osoba nie jest do końca szczera ze swoim lekarzem. Należy pamiętać, że mimo wiedzy i doświadczenie Pacjenci to żywe osoby, do których należy podejść indywidualnie. Z kolei osoby bez odpowiedniego przygotowania do wykonywania odtrucia będą popełniać błędy medyczne znacznie częściej, czego konsekwencje bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu osób poddających się procedurze. Znane są przypadki osób przyjętych na oddział szpitalnym np. po „domowym odtruciu alkoholowym”, którzy posiadają takie choroby i schorzenia jak: zaburzenia pracy serca, nieprawidłowym ciśnieniem, objawami krwawienia z przewodu pokarmowego, zapaleniem trzustki.

Należy również uważać na leki, jakie podawane są w trakcie odtrucia, ponieważ istnieje duża grupa wyrobów medycznych, które wchodzą w reakcje z alkoholem, przy czym leki psychotropowe działają synergistycznie. Przykładowo może dojść w takim przypadku do zatrucia, niewydolności oddechowej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Jeżeli dostrzegasz u siebie problem z odstawieniem alkoholu, wcześniejsze próby pozbycia się nałogu były nieskuteczne, występowały drgawki, majaczenie lub też chorujesz przewlekle np. na schorzenia serca, nerek, trzustki, warto, abyś rozważył profesjonalne odtrucie alkoholowe.

Jestem po odtruciu, co dalej ?

W momencie zakończenia detoksu, ciało człowieka jest oczyszczone oraz zaczyna funkcjonować w prawidłowy sposób. W takim przypadku dobrym posunięciem w kwestii wychodzenia z alkoholizmu jest podjęcie dalszej terapii choroby alkoholowej, poprzez np. skorzystanie z oferty psychoterapii. Kluczowe jest tutaj pozbycie się psychicznego przymusu do sięgania po alkohol. W każdym większym mieście znajdują się ośrodki zajmujące się terapią indywidualną oraz grupową, diagnozując oraz rozwiązując psychologiczne aspekty uzależnienia.


Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/odtrucie-alkoholowe-katowice-dlaczego-warto/vk7