Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Wszywka alkoholowa Esperal – kompendium wiedzy

Niniejszy artykuł zawiera najważniejsze i rzetelne informacje dotyczące chirurgicznego zabiegu wszywki alkoholowej. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy i wsparcia ze strony leczniczo-terapeutycznych działań antyalkoholowych, tekst ten może być bardzo przydatny.

Co to jest Esperal?

Pod nazwą Esperal Wrocław kryją się jałowe tabletki, których substancją czynną jest Disulfiram. Są one przeznaczone do implantowania w ciele pacjenta, pod jego skórą, stąd też jego potoczna nazwa „wszywka alkoholowa”. Esperal (Disulfiram WZF) jest środkiem medycznym stosowanym w celu leczenia i terapii alkoholizmu. Zalicza się go do tzw. terapii awersyjnej.

Co ciekawe, Disulfiram występuje również w formie tabletek przyjmowanych doustnie (Anticol). Jest to jednak niepolecana forma, dająca znacznie mniejsze korzyści. Wymaga ona od pacjenta dużej samodyscypliny i samozaparcia. Zdarza się tak, że część alkoholików pomija kolejne dawki leku po to, aby bez konsekwencji sięgnąć po kolejną dawkę alkoholu. Ryzyko to jest eliminowane w momencie wprowadzenia implantu do organizmu. Jednorazowe zaszycie daje ciągłość terapii nawet na rok.

Jak działa Esperal i w jakim celu się go podaje?

W momencie kiedy Esperal zostaje podany pacjentowi, zaczyna uwalniać swoją substancję czynną, czyli Disulfiram. Ma to na celu wywołanie awersji, wstrętu do alkoholu i negatywnych skojarzeń. Tym samym czynnik (w tym przypadku alkohol), który wcześniej kojarzony był z przyjemnością (alkohol oddziałuje psychoaktywnie na mózg, przez co aktywowany jest ośrodek nagrody) zaczyna być utożsamiany z nieprzyjemnymi objawami silnego zatrucia alkoholowego w postaci reakcji disulfiramowej. Dzieje się tak, ponieważ wszywka upośledza metabolizm alkoholu.

Czy metoda awersyjna jest bezpieczna?

Dla osoby, która na co dzień przestrzega zasad abstynencji Esperal jest całkowicie obojętny i na co dzień nie wywołuje żadnych objawów. Człowiek posiadający wszywkę przy jej stosowaniu zgodnie z zaleceniami w ogóle jej nie czuje i nie zauważa jej obecności. Swoje działanie wszywka uaktywnia jedynie w momencie spożycia etanolu, z którym Disulfiram wchodzi w reakcję. Ze względu na to, iż zaburzony zostaje proces działania wątrobowego enzymu trawiennego alkohol o nazwie dehydrogenaza alkoholowa, człowiek będący pod wpływem napojów procentowych odczuwa szereg nieprzyjemnych dolegliwości, do których zalicza się: ból głowy, wymioty, biegunkę, tachykardię, skoki ciśnienia, stany lękowe i depresyjne, bóle mięśniowe, drżenie kończyn, rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzmożoną potliwość, problemy z oddychaniem. Tego typu reakcja organizmu jest typowym odruchem obronnym organizmu, który nie mogąc strawić alkoholu, próbuje usunąć go inaczej. W ten sposób walczy z silnym zatruciem alkoholowym spowodowanym nagromadzeniem toksycznego aldehydu octowego. Różnica między typowym „bardzo silnym kacem”, a reakcją disulfiramową jest taka, że trwa ona znacznie dłużej i daje bardziej natężone objawy. Jej czas trwania szacuje się na kilkanaście godzin. Aby sobie pomóc, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnego odtruwania alkoholowego.

Szanse i zagrożenia.

Esperal jako produkt medyczny ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przede wszystkim kontrowersje budzi reakcja disulfiramowa, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trwałych uszkodzeń układów i narządów wewnętrznych człowieka. Znane są również przypadki pojawienia się zawału, a nawet śmierci. Kolejne wątpliwości budzi fakt, iż Esperal sam w sobie nie jest lekiem na alkoholizm. Tym samym nie obniża on chęci sięgnięcia po napój procentowy, nie zmienia sposobu myślenia danej osoby, ani nie wpływa na jego zachowanie w miejscach gdzie alkohol jest dostępny – należy podkreślić, że w tym celu należy udać się na psychoterapię, której Esperal może być jedynie stosowany jako jeden z elementów, w formie wsparcia motywacji, działając awersyjnie.

Należy jednak zaznaczyć, że stosowanie Disulfiramu ma inny cel, niż pozostałe metody leczniczo-terapeutyczne. Jest on przeznaczony dla osób, które szukają wsparcia i motywacji podczas poddawania się innym oddziaływaniom specjalistycznym, a mimo to, w dalszym ciągu mają trudności w przestrzeganiu zasad abstynencji. Z tego powodu tego typu oddziaływanie psychiczne jest korzystne, ponieważ pacjent podczas psychoterapii pracuje nad zmianą stylu życia, a Esperal traktuje jako pomoc. Dodatkowo zarzuty przeciwników leczenia awersyjnego dotyczące braku etyki (narażanie ludzi na zatrucie alkoholowe) można uznać za bezpodstawne, ponieważ wszywkę alkoholową implantuje się jedynie tym osobom, które tego chcą, potrzebują i są świadome zagrożeń wynikających z łączenia Disulfiramu z etanolem. Swój stan wiedzy potwierdzają pisemnie w postaci zgody na zabieg oraz świadomości konsekwencji w przypadku niestosowania się do zaleceń.

Mimo wszystkich zalet i wad, należy stwierdzić, że Esperal pomógł wielu osobom wygrać z nałogiem, co potwierdzają liczne historie alkoholików na całym świecie. Należy stosować go z rozwagą i zgodnie z zaleceniami, uzupełniając proces odwykowy detoksem, psychoterapią oraz uczęszczaniem na spotkania grup samopomocowych.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Procedura medyczna zaszycia alkoholowego jest krótka, trwa około 30 minut. Zaletą zabiegu jest mała inwazyjność, która pozwala na szybki powrót do swoich codziennych aktywności i obowiązków. Etapy zabiegu zaszycia alkoholowego można przestawić w kilku punktach:


Przeciwwskazania

Należy pamiętać, że decyzję w sprawie zakwalifikowania do zabiegu zawsze podejmuje lekarz, kierując się ogólnym dobrem i bezpieczeństwem pacjenta.

Do przeciwwskazań zalicza się:


Gdzie można wykonać zabieg?

We Wrocławiu istnieje wiele miejsc oferujących wszywkę alkoholową, jednak należy wybrać taki gabinet, który będzie specjalnie do tego przeznaczony, oferując profesjonalne i bezpieczne zabiegi. Przede wszystkim warto zapoznać się z opiniami o danym miejscu, umówić się wcześniej na spotkanie wstępne, gdzie będzie możliwość porozmawiania z lekarzem (jest to świetna okazja do zapoznania się z jego kwalifikacjami i doświadczeniem, a także rozeznania się w jakości obsługi klienta). Warto również zwrócić uwagę na kwestie higieniczne, szczególnie w czasach pandemii sterylność jest szczególnie istotna.


Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/wszywka-alkoholowa-esperal-kompendium-wiedzy/v0f