Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Ortopeda – czym się zajmuje i w jakich przypadkach może nam pomóc?

Ortopeda cały czas często jest kojarzony głównie jako specjalista od wad postawy – jest to jednak lekarz o znacznie szerszych kompetencjach. Liczne urazy, złamania, kontuzje, ale również inne poważne zaburzenia zdrowotne, w tym te onkologiczne, również znajdują się w ramach zainteresowania właśnie ortopedy. Dzisiaj podpowiemy, czym dokładnie zajmuje się ortopeda, jak pracuje i w jakich przypadkach warto się do niego zgłosić.
Ortopeda zajmuje się również takimi problemami, jak uszkodzenia nerwówo, problemy ze stawami, różnorodne zmiany zwyrodnieniowe, choroby metaboliczne czy problemy o podłożu genetycznym. Chociaż jest to specjalista o bardzo szerokim zakresie kompetencji, najczęściej trafia się do ortopedy ze stosunkowo prostymi i powszechnymi problemami, do których zaliczają się złamania czy różnorodne kontuzje, powstałe również podczas uprawiania sportu.

Ortopeda Kraków

Ortopeda traumatolog – czym się zajmuje?

Poszukując dla siebie odpowiedniego specjalisty, można trafić na standardowych ortopedów, jednak cześć z nich będzie miała również specjalizację traumatologiczną – czym w takim przypadku różni się tych dwóch lekarzy?

Jeżeli ortopeda posiada specjalizację traumatologiczną, to może w sposób operacyjny leczyć swoich pacjentów. Jest to więc lekarz z założenia bardziej wszechstronny, o szerszych możliwościach działania. Jeżeli obawiamy się, że w naszym przypadku taka pomoc może okazać się niezbędna, warto od razu postawić na lekarza z taką specjalizacją.

Przed wybraniem konkretnego lekarza, zwłaszcza w przypadku leczenia prywatnego, warto sprawdzić, czy mamy do czynienia z ortopedą, czy ortopeda-traumatologiem.

Ortopeda bez skierowania – czy można skorzystać z pomocy?

Wszystko zależy od tego, czy chcemy zdecydować się na leczenie prywatne, czy chcemy skorzystać z opcji pomocy u lekarza, z podpisanym kontraktem na NFZ.

Jeżeli chcemy skorzystać z ortopedy na NFZ, niestety w pierwszej kolejność musimy zdobyć do niego skierowanie. Chociaż kiedyś nie były one wymagane, obecnie jest to praktyka stosowana w przypadku wszystkich lekarzy specjalistów – to lekarz rodzinny podstawowej opieki zdrowotnej, decyduje, czy dalsze skierowanie u lekarza specjalisty, w tym ortopedy, jest konieczne, czy też nie.

W pierwszej kolejności należy więc udać się do lekarza POZ, by następnie dostać skierowanie do ortopedy. Otrzymanie skierowania często nie jest problemem, chociażby z takiego powodu, że sami lekarze POZ mają bardzo ograniczone możliwości zlecania badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Ciężko jest im więc pomóc pacjentowi na własną rękę, i często wolą zostawić to specjalistom z szerszymi kompetencjami. Wyjątkiem są oczywiście sytuacji, gdy po prostu nic nam nie dolega lub problem jest naprawdę mało skomplikowany.

Warto pamiętać, że w przypadku kontraktu na NFZ sam ortopeda najpewniej zleci nam dodatkowe badania, które również mogą być wykonywane na NFZ. Niestety, czas oczekiwania na wizytę u ortopedy, następnie na badania, następnie na kolejną wizytę, na którą udamy się już z wynikami, sprawia, że całe leczenie może się mocno przedłużać. W takich wypadkach na kolejną wizytę najlepiej zapisywać się jeszcze przed udaniem się na konkretne badania i przed odebraniem wyników.

Inaczej jest w przypadku opieki prywatnej. Tutaj można zapisać się do ortopedy bez konsultacji z POZ – zalecamy jednak do tego, by taką wizytę zrealizować w ramach NFZ, aby nie okazało się, że ortopeda nam jednak nie pomoże lub, że problem leży gdzie indziej. W przypadku POZ, terminy związane z oczekiwaniem na wizytę nie są długie.

W przypadku wybrania prywatnej opieki ortopedycznej należy mieć świadomość, że dodatkowo należy liczyć się z kosztami diagnostyki obrazowej, które mogą być dość wysokie. Skrajny przypadek to np. rezonans magnetyczny z kontrastem, gdzie jego wykonanie może kosztować nawet 700-800 zł, w zależności od miasta. W tym przypadku jest to jednak inwestycja o tyle opłacalna, że oczekiwania na taki rezonans, w przypadku standardowego przypadku, trwa zazwyczaj nie której, niż 6 miesięcy.

Jak wybrać ortopedę?

Najlepiej poszukać opinii wśród osób nam znajomych – to najlepsze rekomendacje. Dobrze również poszukiwać opinii w sieci, zwłaszcza takich zweryfikowanych, jak np. na portalu ZnanyLekarz.pl. W tym przypadku zachęcamy jednak do zapoznania się ze wszystkimi opiniami o danym specjaliście, a dodatkowo posiadaniu świadomości, że w obecnych czasach pozytywne opinie w sieci można po prostu kupić, co nie jest ani trudne, ani drogie, i niestety cześć lekarzy czy klinik korzysta z takich praktyk.




Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/ortopeda-czym-sie-zajmuje-i-w-jakich-przypadkach-moze-nam-pomoc/vfq