Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Pożyczka konsolidacyjna – na czym polega?

Zdarza się, że zaciągamy jednocześnie kilka różnych zobowiązań finansowych. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami. Sposobem na ich obniżenie może być pożyczka konsolidacyjna.

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Załóżmy, że decydujemy się na zakup mieszkania w Zakopanem (sprawdź oferty: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/zakopane/) lub w Krakowie. W tym celu zaciągamy kredyt hipoteczny. Następnie – dzięki dobrej zdolności kredytowej – zaciągamy także niewielki kredyt na remont nowego mieszkania. Po jego częściowej spłacie decydujemy się na kolejny – na przykład w celu kupna nowego samochodu. Co miesiąc musimy uiszczać kilka rat o różnej wysokości – prawdopodobnie także do różnych banków. To powoduje, że poziom stałych, miesięcznych wydatków zaczyna niebezpiecznie rosnąć. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Jednym z rozwiązań może być pożyczka konsolidacyjna – czyli pożyczka, której bank udziela na spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Dzięki temu klient, który zdecyduje się na tę opcję, płaci miesięcznie tylko jedną ratę – do banku, w którym zaciągnął kredyt konsolidacyjny. Co istotne, bardzo często wysokość nowej, pojedynczej raty jest niższa od sumy wszystkich wcześniejszych rat – dzięki czemu stan domowego budżetu ulega poprawie. Jest to możliwe dzięki temu, że takie zobowiązanie najczęściej jest udzielane na znacznie dłuższy okres, np. na 20 lub 25 lat.

Jakie zobowiązania można łączyć w jedno? Konsolidacji podlegają zarówno kredyty gotówkowe, jak i samochodowe, a także debety i limity kart kredytowych. Część banków umożliwia również konsolidację kredytu hipotecznego. Warto jednak przed ostatecznym podjęciem decyzji dokładnie zapoznać się z ofertą banku.

Kiedy pożyczka konsolidacyjna jest korzystnym rozwiązaniem?

Kredyt konsolidacyjny to z pewnością ciekawa opcja dla osób, które nie chcą pamiętać o konieczności opłacania co miesiąc kilku różnych rat (najczęściej w odmiennych terminach). Spłacanie kilku zobowiązań jednocześnie może też być kłopotliwe, jeśli każde z nich zostało zaciągnięte w innym banku – i na innych warunkach.

Pożyczka konsolidacyjna z pewnością jest też najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób, które szukają sposobu na obniżenie stałych, miesięcznych zobowiązań. Niższa rata kredytu pozwala w takiej sytuacji zaoszczędzić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych miesięcznie. Tym samym kredyt konsolidacyjny może być też najlepszą opcją dla osób, które borykają się z przejściowymi problemami finansowymi.

Co jednak istotne – banki przyznają kredyt konsolidacyjny tylko osobom, które mają odpowiednią zdolność kredytową. To z kolei oznacza, że jeśli ktoś np. od kilku miesięcy pozostaje bezrobotny i nie ma źródeł dochodu, nie będzie mógł liczyć na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Przy analizie zdolności kredytowej bank z pewnością poprosi o szereg dokumentów, potwierdzających np. wysokość zarobków.

Warto też pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest „typowym” kredytem – kwota pożyczki nie zostaje przekazana klientowi, by mógł spłacić wcześniejsze zobowiązania. Zajmuje się tym bank.

Artykuł Partnera

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/polecamy/pozyczka-konsolidacyjna-na-czym-polega/vsv