Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Oświadczenie w związku z publikacją w sieci nagrania z przebiegu interwencji w Jordanowie

W niedzielę (26.03.2023 r.) policjant wykonujący patrol na ul. 3 maja w Jordanowie zauważył samochód, którym kierował 25-letni mieszkaniec powiatu suskiego posiadający aktualny zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych, a który przewoził pasażerów w tym 9-letnie  dziecko. Zanim pojazd został zatrzymany przez policjanta, wjechał on na teren prywatnej posesji gdzie policjant podjął interwencję w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Kierowca widząc, za sobą policjanta, podjął próbę ucieczki lecz został obezwładniony. Nagranie z tej interwencji pojawiło się w sieci. Nie obrazuje jednak wszystkich okoliczności zdarzenia - informuje Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej.
Zatrzymany 25-latek odpowie karnie za  kierowanie pojazdem mechanicznym  pomimo wydanego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów – za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności oraz może liczyć na utratę prawa jazdy na okres od 1 roku do 15 lat. Odpowie także za znieważenia i naruszeni nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji – za co grozi mu do 2 lat odsiadki.

Przypominamy, że policjant może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających w przypadku stawiana biernego lub czynnego oporu przez osobę, wobec której interweniuje, a także kajdanek w celu choćby zapobieżenia czynnemu oporowi, a gazu obezwładniającego m.in. w pościgu za osoba podejrzaną o popełnienia przestępstwa.

Trwające obecnie czynności mogą zakończyć się przedstawieniem zarzutów także obecnym w trakcie interwencji dwóm kobietom, które pomimo wzywań policjanta nie stosowały się do wydawanych poleceń, a także znieważyły go i naruszyły  jego nietykalność. 

Jednocześnie policja informuje, że publikowanie filmów z interwencji Policji może rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku C-345-17 z dnia 14 lutego 2019 roku zawarł wskazanie, że "przetwarzaniem danych osobowych jest także nagrywanie policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (przyjmowania zeznań) oraz późniejsze opublikowanie nagrania w Internecie — bo zarejestrowany przez kamerę obraz i dźwięk pozwala ustalić tożsamość tych osób, przez co stanowi on dane osobowe".

Policja informuje również, że osoby, które w swoich komentarzach pod internetowymi postami formułują  groźby karalne wobec innych osób, znieważają funkcjonariuszy publicznych bądź nakłaniają  do popełnienia przestępstwa, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za takie zachowanie.
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/magazyn-112/oswiadczenie-w-zwiazku-z-publikacja-w-sieci-nagrania-z-przebiegu-interwencji-w-jordanowie/ukb