Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 28.03.2023, 15:36
Oświadczenie w związku z publikacją w sieci nagrania z przebiegu interwencji w Jordanowie
W niedzielę (26.03.2023 r.) policjant wykonujący patrol na ul. 3 maja w Jordanowie zauważył samochód, którym kierował 25-letni mieszkaniec powiatu suskiego posiadający aktualny zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych, a który przewoził pasażerów w tym 9-letnie  dziecko. Zanim pojazd został zatrzymany przez policjanta, wjechał on na teren prywatnej posesji gdzie policjant podjął interwencję w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Kierowca widząc, za sobą policjanta, podjął próbę ucieczki lecz został obezwładniony. Nagranie z tej interwencji pojawiło się w sieci. Nie obrazuje jednak wszystkich okoliczności zdarzenia - informuje Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej.
Zatrzymany 25-latek odpowie karnie za  kierowanie pojazdem mechanicznym  pomimo wydanego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów – za co grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności oraz może liczyć na utratę prawa jazdy na okres od 1 roku do 15 lat. Odpowie także za znieważenia i naruszeni nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji – za co grozi mu do 2 lat odsiadki.

Przypominamy, że policjant może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających w przypadku stawiana biernego lub czynnego oporu przez osobę, wobec której interweniuje, a także kajdanek w celu choćby zapobieżenia czynnemu oporowi, a gazu obezwładniającego m.in. w pościgu za osoba podejrzaną o popełnienia przestępstwa.

Trwające obecnie czynności mogą zakończyć się przedstawieniem zarzutów także obecnym w trakcie interwencji dwóm kobietom, które pomimo wzywań policjanta nie stosowały się do wydawanych poleceń, a także znieważyły go i naruszyły  jego nietykalność. 

Jednocześnie policja informuje, że publikowanie filmów z interwencji Policji może rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku C-345-17 z dnia 14 lutego 2019 roku zawarł wskazanie, że "przetwarzaniem danych osobowych jest także nagrywanie policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (przyjmowania zeznań) oraz późniejsze opublikowanie nagrania w Internecie — bo zarejestrowany przez kamerę obraz i dźwięk pozwala ustalić tożsamość tych osób, przez co stanowi on dane osobowe".

Policja informuje również, że osoby, które w swoich komentarzach pod internetowymi postami formułują  groźby karalne wobec innych osób, znieważają funkcjonariuszy publicznych bądź nakłaniają  do popełnienia przestępstwa, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za takie zachowanie.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image