Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Suskie fascynacje kinem

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Centrum Kultury i Filmu im. Billy′ego Wildera zapraszają 3 maja br. wszystkich miłośników X muzy na cykl wydarzeń pt. „Suskie Fascynacje Kinem”, w ramach Suskiej Majówki’ 2023.
Początki kina datuje się na koniec XIX wieku, choć fascynacje ruchomym obrazem są wcześniejsze i wiążą się z takimi urządzeniami jak camera obscura i laterna magica (latarnia czarnoksięska). W tym okresie uważano, że filmy nie mają przed sobą żadnej przyszłości i są jedynie przejawem chwilowej mody. Dość szybko jednak ruchomy obraz stał się jedną z najważniejszych dziedzin sztuki i wciąż jest ważnym elementem naszego życia.

Filmową majówkę rozpocznie koncert Beaty Horwat i Wiesława Gertnera „W Starym Kinie”, który odbędzie się o godz. 15.00 w Sali Rycerskiej zamku suskiego. Następnie jego uczestnicy zostaną zaproszeni na zwiedzanie kuratorskie nowej wystawy czasowej „Historia kina w Suchej Beskidzkiej" przygotowanej przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej. Wydarzenie zakończy uczta kinomana w Centrum kultury i Filmu im. Billy′ego Wildera – projekcja mistrzowskiego i kultowego film „Pół żarem, pół serio” w reżyserii urodzonego w Suchej Beskidzkiej Billy’ego Wildera, sześciokrotnego laureata Oscara.


Wstęp Wolny!

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/sucha-beskidzka/suskie-fascynacje-kinem/ug8