Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Wrócą pociągi na trasę Sucha Beskidzka – Żywiec?

Trwają dyskusje i ustalenia nad przywróceniem w weekendy połączenia na trasie Żywiec – Sucha Beskidzka. Ostatni pociąg na tej trasie odjechał pod koniec 2015 r. Likwidacja tego połączenia miała związek z jego nierentownością i małym zainteresowaniem wśród pasażerów.

Średnia liczba pasażerów w pociągu wynosiła 25 osób, przy rentowności 6 %. Linia kolejowa Sucha Beskidzka – Żywiec w klasyfikacji PKP PLK jest linią drugorzędną, jednotorową. Ze względu na położenie geograficzne przebiega w trudnych warunkach terenowych, występuje na niej wiele punktowych ograniczeń prędkości.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małoposkiego przekonywało w 2015, że linia ta ponadto nie jest konkurencyjna dla transportu drogowego.

Jednak połączenie to jest ważne chociażby wizerunkowo dla Suchej Beskidzkiej. Chodzi też o zapewnienie alternatywy pasażerom, którzy obecnie muszą korzystać z usług przewoźników z segmentu transportu drogowego.

Istnieje szansa, że z początkiem obowiązywania nowego rozkładu jazdy, czyli od grudnia 2016 r., połączenie wróci w weekendy.

- Rozmawiałem w tej sprawie z dyrektorem Saponiem z Urzędu Marszałkowskiego i decyzje o przywróceniu połączenia jeszcze nie zapadły. Ze śląskiego Urzędu dostałem na razie tylko telefoniczne potwierdzenie – wyjaśnił nam prezes Hubert Maślanka.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/wroca-pociagi-na-trase-sucha-beskidzka-zywiec/zup