Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Zielone światło w autach strażaków OSP. Pomysł budzi nadzieje i pytania.

Zielone światło ostrzegawcze montowane w prywatnych samochodach strażaków-ochotników może w przyszłości stać się nowym elementem polskich dróg. Nad takim rozwiązaniem pracują posłowie z sejmowej podkomisji ds. rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych.


Zgodnie z założeniami, zielne światło byłoby używane przez członków OSP wyłącznie podczas dojazdu do akcji ratunkowych. Nie dawałoby ono żadnych przywilejów w ruchu drogowym,a jego rola miałaby charakter wyłącznie informacyjny i sygnalizowałaby innym kierowcom, że dana osoba zmierza na pilne wezwanie.

W sieci rozgorzała dyskusja, że takie rozwiązanie mogłoby realnie skrócić czas dotarcia do remizy, szczególnie w miastach, gdzie natężenie ruchu bywa duże.

Z drugiej strony pojawiają się pytania o bezpieczeństwo oraz możliwe reakcje innych uczestników ruchu drogowego. Nie wszyscy kierowcy mogliby właściwie zinterpretować nowy sygnał, co w skrajnych przypadkach mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Wątpliwości budzi także kwestia ewentualnych nadużyć oraz kontroli stosowania zielnego światła. Obecnie obowiązujące przepisy nie dopuszczają używania w pojazdach prywatnych sygnałów kojarzonych z uprzywilejowaniem.

Na razie projekt znajduje się na etapie analiz i konsultacji, a termin ewentualnego wprowadzenia nowych przepisów nie jest znany. Jedno jest pewne: dyskusja wokół zielnego światła w samochodach strażaków-ochotników dopiero się rozpoczyna.

Co o tym sądzicie, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Polsce?


Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/rozmaitosci/zielone-swiatlo-w-autach-strazakow-osp-pomysl-budzi-nadzieje-i-pytania/qku