Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Nocą sztafeta Biegu Pocztyliona przemierzała drogami powiatu suskiego

W dniach 08-11.09.2016 na trasie Kraków Wawel – Wiedeń – Kahlenberg odbywa się „Bieg Pocztyliona". Trasa dzisiejszego biegu prowadziła przez kilka miejscowości powiatu suskiego.Około godziny 1.20 w nocy, uczestnicy biegu po pokonaniu Makowskiej Góry pojawili się na Rynku w Makowie Podhalańskim, skąd sztafeta w asyście biegaczy z naszego powiatu, udała się do Suchej Beskidzkiej i dalej do granic naszego powiatu.
 
W roku 2016 przypada 333 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej, bitwy mającej ogromny wpływ na sytuację polityczną w ówczesnej Europie. Zwycięstwo wojsk dowodzonych przez króla Jana III Sobieskiego nad najeźdźcami tureckimi 12 września 1683 roku, zostanie uczczone uroczystościami w Wiedniu na górze Kahlenberg.

Planowany przez Polonijny Klub Aktywności Sportowych PAKA-s „Bieg Pocztyliona" jest częścią tych uroczystości i odbywa się w terminie: 08-11.09.2016 na trasie Kraków Wawel – Wiedeń – Kahlenberg. Ideą biegu jest przybliżenie informacji historycznych i popularyzacja wiedzy o systemie łączności pocztowej za czasów panowania króla Jana III Sobieskiego, promowanie kultury fizycznej, zwłaszcza biegów długodystansowych w Polsce i innych krajach  UE oraz połączenie kultury fizycznej z edukacją historyczną. Bieg ma tez  zwrócić uwagę na trud, jaki wkładała królewska służba pocztowa w dostarczanie przesyłek  w warunkach wojny w drugiej połowie XVII.

Trasa biegu prowadzi przez miejscowości związane z obiektami historyczno-kulturalnymi, które odgrywały znaczącą rolę w działalności Poczty Polskiej od początku jej istnienia. Trasa biegu miała początek w Krakowie na Rynku Głównym i prowadzi przez miejscowości Tyniec, Skawina, Mogilany, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Mucharz, Zembrzyce, Budzów, Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Stryszawa, Gilowice, Żywiec, Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Milówka, Rajcza, Zwardoń, Ćadca w Słowacji, Żilina, Trencin, Bratysława, Wiedeń-Kahlenberg.

Bieg odbywa się sztafetami non stop, dzień i noc. W czasie odtwarzania bitwy na górze Kahlenberg, uczestnicy biegu w strojach z epoki we współpracy z rekonstruktorami, odtworzą scenę przekazania Poczty Królewskiej królowi Janowi-III-Sobieskiemu przez kuriera pocztowego. Będzie to  uhonorowaniem wysiłku, jaki włożą biegacze w wypełnianiu misji organizowanego biegu. Scena ta będzie luźnym nawiązaniem do słynnego obrazu Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem” .Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/noca-sztafeta-biegu-pocztyliona-przemierzala-drogami-powiatu-suskiego/z16