Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.09.2016, 15:31
Nocą sztafeta Biegu Pocztyliona przemierzała drogami powiatu suskiego

W dniach 08-11.09.2016 na trasie Kraków Wawel – Wiedeń – Kahlenberg odbywa się „Bieg Pocztyliona". Trasa dzisiejszego biegu prowadziła przez kilka miejscowości powiatu suskiego.Około godziny 1.20 w nocy, uczestnicy biegu po pokonaniu Makowskiej Góry pojawili się na Rynku w Makowie Podhalańskim, skąd sztafeta w asyście biegaczy z naszego powiatu, udała się do Suchej Beskidzkiej i dalej do granic naszego powiatu.
 
W roku 2016 przypada 333 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej, bitwy mającej ogromny wpływ na sytuację polityczną w ówczesnej Europie. Zwycięstwo wojsk dowodzonych przez króla Jana III Sobieskiego nad najeźdźcami tureckimi 12 września 1683 roku, zostanie uczczone uroczystościami w Wiedniu na górze Kahlenberg.

Planowany przez Polonijny Klub Aktywności Sportowych PAKA-s „Bieg Pocztyliona" jest częścią tych uroczystości i odbywa się w terminie: 08-11.09.2016 na trasie Kraków Wawel – Wiedeń – Kahlenberg. Ideą biegu jest przybliżenie informacji historycznych i popularyzacja wiedzy o systemie łączności pocztowej za czasów panowania króla Jana III Sobieskiego, promowanie kultury fizycznej, zwłaszcza biegów długodystansowych w Polsce i innych krajach  UE oraz połączenie kultury fizycznej z edukacją historyczną. Bieg ma tez  zwrócić uwagę na trud, jaki wkładała królewska służba pocztowa w dostarczanie przesyłek  w warunkach wojny w drugiej połowie XVII.

Trasa biegu prowadzi przez miejscowości związane z obiektami historyczno-kulturalnymi, które odgrywały znaczącą rolę w działalności Poczty Polskiej od początku jej istnienia. Trasa biegu miała początek w Krakowie na Rynku Głównym i prowadzi przez miejscowości Tyniec, Skawina, Mogilany, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Mucharz, Zembrzyce, Budzów, Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Stryszawa, Gilowice, Żywiec, Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Milówka, Rajcza, Zwardoń, Ćadca w Słowacji, Żilina, Trencin, Bratysława, Wiedeń-Kahlenberg.

Bieg odbywa się sztafetami non stop, dzień i noc. W czasie odtwarzania bitwy na górze Kahlenberg, uczestnicy biegu w strojach z epoki we współpracy z rekonstruktorami, odtworzą scenę przekazania Poczty Królewskiej królowi Janowi-III-Sobieskiemu przez kuriera pocztowego. Będzie to  uhonorowaniem wysiłku, jaki włożą biegacze w wypełnianiu misji organizowanego biegu. Scena ta będzie luźnym nawiązaniem do słynnego obrazu Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem” .Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image