Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

To już pewne! Gimnazja przechodzą do historii

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę likwidującą gimnazja i przywracającą 8-letnie szkoły podstawowe. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

Zgodnie z przygotowaną reformą edukacji, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, szkoły policealne. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.
Reforma wywołuje liczne protesty: samorządowców, rodziców, a nauczyciele związani z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przygotowują strajk generalny w oświacie.

- Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań, albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców - podkreślił prezydent, jak informuje RMF FM - Każdy rok, w którym polskiej szkoły nie naprawiamy, w której nie poprawiamy tego nie najlepiej funkcjonującego systemu, jest rokiem ze stratą dla tych dzieci i dla tej młodzieży, która przez szkołę przechodzi.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/to-juz-pewne-gimnazja-przechodza-do-historii/3pq