Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Dzisiaj popatrzcie w niebo, bo będą spadać gwiazdy

Jak co roku w okresie wakacji aktywny jest jeden z najbardziej znanych rojów meteorów, czyli Perseidy. Ciepłe, pogodne, letnie noce zachęcają do podziwiania tego niezwykłego zjawiska. Meteory z roju Perseidów, niepoprawnie zwane spadającymi gwiazdami, możemy obserwować od połowy lipca do końca drugiej dekady sierpnia. Maksimum ich aktywności przypada na 12 lub 13 sierpnia, czyli dzisiaj!

Nazwa Perseidów wiąże się z gwiazdozbiorem Perseusza, w którym znajduje się radiant roju. Radiant to miejsce na niebie skąd zdają się wylatywać wszystkie meteory należące do danego roju. Gwiazdozbiór Perseusza znajdziemy na północno-wschodnim niebie. Perseidy mogą pojawiać się w każdej części nieba, a im dalej od radiantu tym ślad przelotu będzie dłuższy.

Za powstawanie zjawiska Perseidów jak w przypadku większości rojów meteorów odpowiada kometa. W tym przypadku jest to kometa 109P/Swift-Tuttle odkryta w 1862 przez dwóch amerykańskich astronomów, nazwana na ich cześć. Jest to kometa okresowa i powraca w okolice Słońca co 133 lat. Orbita komety jest usytuowana w taki sposób, iż prawie przecina się z orbitą ziemską. Kometa za każdym razem, gdy powraca w okolice gwiazdy centralnej Układu Słonecznego, zostawia na swej drodze drobne cząsteczki pyłu kometarnego. Cząsteczki te wpadają w ziemską atmosferę z prędkością 59 km/s i rozgrzewają się do wysokich temperatur, dzięki temu możemy je zobaczyć na nocnym niebie jako zjawisko potocznie zwane spadającymi gwiazdami.

W tym roku maksimum roju Perseidów przewidziane jest na 12 sierpnia w czasie gdy w Polsce panował będzie jeszcze dzień. Aczkolwiek wiele zjawisk na niebie będzie widać w nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę. W tym roku w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc. Nasz naturalny satelita, będąc tuż po pełni, będzie świecić jasno w południowej części nieba. W czasie obserwacji najlepiej patrzeć w stronę przeciwną do Księżyca, gdzie niebo będzie możliwie ciemne.

Jeśli pogoda pozwoli, to zachęcam wszystkich do podziwiania tego pięknego zjawiska. Aby w pełni cieszyć się pięknem rozgwieżdżonego nieba, warto udać się w miejsca ciemne z dala od centrum miast.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Pracowni Komet i Meteorów http://www.pkim.org/?q=pl/Perseidy2017



JDM

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/rozmaitosci/dzisiaj-popatrzcie-w-niebo-bo-beda-spadac-gwiazdy/3td