Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Stryszawę odwiedzili goście z Syberii

Grupa dzieci i młodzieży z Ułan-Ude w Buriacji na Syberii 27 października odwiedziła Urząd Gminy Stryszawa, gdzie została powitana przez Wójta Gminy Rafała Laska. Goście koncertowali również w Beskidzkim Raju oraz spotkali się z młodzieżą w szkole.

W skład zespołu „Akwarele” wchodzą dzieci i młodzież, którzy posiadają polskie korzenie z czego większość z nich stanowią potomkowie polskich zesłańców syberyjskich. Dzięki Autonomii Narodowo-Kulturalnej Polaków „Nadzieja” w Ułan-Ude w odległości prawie 7 tysięcy kilometrów od ojczyzny przodków, uczą się oni języka polskiego oraz kultywują polskie tradycje. Zespół w swoim barwnym repertuarze posiada nie tylko tradycyjne pieśni, ale także fantastyczne tańce buriackie, ewenkijskie i rosyjskie.

25 października wieczorem w „Beskidzkim Raju” odbył się koncert zespołu "Akwarele", a następnie artyści w Szkole Podstawowej nr 3 w Stryszawie zespół „Akwarele” zaprezentował się muzycznie i tanecznie. Koncert prowadziła Pani Maria Iwanowa-Prezes Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków w Ułan-Ude, która opowiadała uczniom o sytuacji Polaków w Buriacji. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wysłuchali tradycyjnych pieśni buriackich oraz polskich ludowych piosenek. Grupa dzieci i młodzieży z Ułan-Ude w Buriacji w piątek tj. 27 października odwiedziła Urząd Gminy Stryszawa, gdzie została powitana przez Wójta Gminy.


foto. UG Stryszawa
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/stryszawa/stryszawe-odwiedzili-goscie-z-syberii/3oy