Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Nowe okna w dawnym magistracie

Budynek przy ul. J. Piłsudskiego 23 zaliczony jest do najstarszych obiektów na terenie Suchej Beskidzkiej. Znajduje się w tzw. zabytkowym układzie urbanistycznym miasta Sucha Beskidzka. W gmachu dawnego magistratu swoją siedzibę ma dziś Prokuratura Rejonowa i Biblioteka Publiczna. Jak każdy historyczny budynek wymaga szczególnej troski i dbałości, dlatego w listopadzie na zlecenie Burmistrza Miasta przeprowadzono wymianę starych i nieszczelnych okien, które obniżały skuteczność ogrzewania pomieszczeń znajdujących się w środku.

Okna w budynku przy ul. Piłsudskiego wymagały wymiany, gdyż ze względu na długie lata eksploatacji stały się nieszczelne i nieestetyczne, a technologia w nich zastosowana znacząco odbiegała od współczesnych norm cieplnych. Wykonawcę przedmiotowego zadania wyłoniono w drodze tzw. rozeznania cenowego, w ramach którego wymieniono 26 sztuk okien wraz z parapetami zewnętrznymi i wewnętrznymi. 

Do realizacji prac przystąpiono w drugiej połowie listopada 2017 r. Montaż nowych, drewnianych okien w kolorze ciemnego brązu rozpoczęto od pierwszego piętra, gdzie swoją siedzibę ma Prokuratura Rejonowa, następnie wymiany dokonano w suskiej bibliotece.  Okna musiały być odtworzone według dotychczasowej wielkości, podziałów, proporcji i formy stolarki po wcześniejszej akceptacji Komisji Konserwatorskiej. Inwestycja w budynku przy ul. J. Piłsudskiego zrealizowana została przez firmę Stolarstwo Józef Adamek z Tarnawy Dolnej, a jej koszt wyniósł 79 581 zł brutto.


Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/wydarzenia/powiat/nowe-okna-w-dawnym-magistracie/xxl