Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

Dzień Bezpiecznego Internetu w powiecie suskim

5 lutego 2019 roku pod hasłem „Działajmy razem!” obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Akcja ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

To właśnie w dniu 5 lutego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej przeprowadzili spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Śleszowicach. Tematem wiodącym było „Działajmy razem”, który jest naczelnym hasłem tegorocznego „Dnia Bezpiecznego Internetu”. W prelekcjach uczestniczyli uczniowie klas 0 do III, IV-V oraz VI-VIII. W zależności od grupy wiekowej zaprezentowano i omówiono zagrożenia, z jakimi można spotkać się w Internecie oraz wynikających z nieumiejętnego korzystania z sieci. Zwracano uwagę na takie kwestie jak m.in. budowanie kultury zrozumienia i tolerancji, brak poszanowania innych osób do ich prywatności, cyberprzemoc, „hejt” i seksting. Przekazano materiały edukacyjne i ulotki związane z tą tematyką. W spotkaniu wzięło udział 121 uczniów i 10 nauczycieli.

Dla uczniów, którzy aktywnie włączali się do dyskusji były przygotowane nagrody w formie: plecaków, toreb, koszulek, bidonów, piłeczek, lampek i innych, które to gadżety zostały zakupione w ramach programu „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie” przez Urząd Marszałkowski w Krakowie, z którym wspólnie program ten realizują policjanci z Małopolski. Dla każdego uczestnika spotkań czekały kolorowe opaski na rękę.

Nie tylko suscy policjanci działali w ramach DBI. Ich koledzy z komisariatów w Jordanowie i Makowie Podhalańskim również odwiedzili szkoły przeprowadzając prelekcje z uczniami  na temat bezpiecznego Internetu. Wizytę jordanowskich policjantów przyjęły szkoły w Jordanowie i Wysokiej, a makowskich szkoła w Zawoi Mosorne.
Omówiono z zebranymi występujące zagrożenia w Internecie jakie mogą dotyczyć osób małoletnich, a także rozdano materiały edukacyjne w postaci płyt DVD, broszur i ulotek związanych z tematem spotkania.

Takie spotkania policjanci będą organizować przez cały luty.

Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/magazyn-112/dzien-bezpiecznego-internetu-w-powiecie-suskim/8j1