Opublikowane na Powiat Suski Wiadomości: Sucha Beskidzka 24, Zawoja, Maków Podhalański, Jordanów, Stryszawa (https://www.powiatsuski24.pl/)

46-latek mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie spowodował kolizję

Każdy pieszy lub kierujący pojazdem ma prawo czuć się bezpiecznie na drodze, dlatego nie powinni się na niej znaleźć pijani kierowcy. Niestety, przez takie osoby jak 46 – letni mieszkaniec powiatu suskiego, doszło do niebezpiecznej sytuacji w Stryszawie. Mężczyzna, mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie, pomimo zakazu sądowego, wsiadł za kierownicę, ryzykując życie własne oraz innych uczestników ruchu czego efektem było spowodowanie kolizji drogowej. Mężczyzna odpowie przed sądem za wykroczenie i przestępstwo.
W poniedziałkowe popołudnie, policjanci z Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej zostali skierowani do Stryszawy, gdzie doszło do kolizji drogowej dwóch samochodów osobowych. Funkcjonariusze ustalili, że kierowca fiata na łuku drogi, stracił panowanie nad swoim pojazdem i zjechał na przeciwległy pas ruchu, doprowadzając do kolizji z jadącym z naprzeciwka bmw. Jak się okazało uczestniczący w kolizji drogowej 46-letni kierowca fiata znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało prawie 2 promile alkoholu w jego organizmie. Nadto, kierowca fiata wykazał się jeszcze większą nieodpowiedzialnością, gdyż posiadał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. 46 – latka czekają  teraz sankcje  za spowodowanie kolizji drogowej i za dwa przestępstwa.

Za kierowanie pojazdem pomimo orzeczonego sądowego zakazu kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi mu kara więzienia od 3 miesięcy do lat 5. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2 i zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat. 

Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień i spowodowanie kolizji drogowej pod działaniem alkoholu odpowie na nowych zasadach kodeksu wykroczeń - Sąd może wymierzyć karę nawet 30 tysięcy złotych. 46-latek musi liczyć się także z odpowiedzialnością cywilną.
Ubezpieczyciel w takiej sytuacji może zwrócić się w drodze regresu w stosunku  do nietrzeźwego sprawcy szkody o zwrot całego wypłaconego z tego tytułu odszkodowania.

foto: Gdzie stoją? Maków Podhalański, powiat suski
Adres źródła: https://www.powiatsuski24.pl/magazyn-112/46-latek-majac-prawie-2-promile-alkoholu-w-organizmie-spowodowal-kolizje/j7s