Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 22.08.2016, 07:08
Łazienka z osobą niepełnosprawną?
Oczywiście, łatwiej jest urządzić łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych w budynku publicznym niż w budynku prywatnym. A już bardzo trudno kiedy mieszkamy w bloku. Łazienka dla osoby niepełnosprawnej wymaga bowiem dużo większej przestrzeni manewrowej, choćby ze względu na sprzęt mobilny pomagający w poruszaniu się niepełnosprawnemu.

W przypadku budynków publicznych gabaryty i wyposażenie regulują odpowiednie przepisy - zawarte konkretnie w Prawie Budowlanym od 1994 roku i Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Rzecz jasna - wspomniana przestrzeń manewrowa, wiele różnych uchwytów pomagających przy utrzymaniu równowagi, ale również i urządzenia, takie jak umywalka lub sedes powinny mieć w tym aspekcie swoją specyfikę.

 

Sedesy dla niepełnosprawnych

 

Najpierw kilka zasad dotyczące głownie łazienek dla niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej:

- góra miski ustępowej nie powinna znajdować się niżej niż 48 cm, przez co jest dostosowana do siedziska wózka;

- pole manewrowe wokół sedesu nie powinno być mniejsze niż 150 na 150 cm;

- również długość miski sedesowej ma znaczenie - produkowane są z wydłużonym tyłem przez co sięgają do 70 cm;

- przy sedesie na wysokości ramion osoby siedzącej powinny być umocowane prostopadle do ściany ruchome poręcze.

 

Producenci sprzętów łazienkowych znajdują jednak sposoby na ułatwianie życia niepełnosprawnym w łazienkach znajdujących się w mieszkaniach bloków mieszkalnych. Jednym z pomysłów jest nasadka toaletowa  z poręczami na sedes. Poręcze bywają zdejmowane, regulowana może być wysokość siedziska. W zestawie jest klapa. Montaż nasadki nie wymaga narzędzi.

 

Natomiast, kiedy nakładka nie jest konieczna, a niepełnosprawność polega na osłabieniu, wtedy do domowego sedesu można kupić ramę asekuracyjną, którą można dostosować do wzrostu użytkownika. Ważną kwestią jest też przestrzeń, dzięki której osoba niepełnosprawna powinna czuć się komfortowo, warto tu zwrócić uwagę na troszkę droższy – zagraniczny lub troszkę tańszy – polski stelaż podtynkowy.

 

Niepełnosprawny przy umywalce i w wannie

 

Pod prysznicem niezbędne będą uchwyty - niekoniecznie poziome, ale i pionowe, natomiast urządzeniem znacznie ułatwiającym kąpiel niepełnosprawnemu może okazać się siedzisko prysznicowe. Jest to rodzaj metalowego, składanego i regulowanego krzesła. Można w kabinie prysznicowej zastosować rodzaj ażurowej ławeczki przymocowanej do ściany. Pamiętać należy o łatwej dostępności do aparatury natryskowej.

 

Jeśli idzie o umywalkę, to górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 80 cm. Dobrze, jeśli nad umywalką zamocowane zostanie lustro regulowane. Oczywiście przy umywalce dla osób niepełnosprawnych niezbędne jest umocowanie regulowanych poręczy.