Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 17.08.2016, 11:15
„Dzień Powiatu Suskiego” w Krakowie

Powiat suski już po raz trzeci miał okazję zaprezentować się na krakowskim rynku podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

W tym roku organizatorzy postanowili zaprosić nas na otwarcie imprezy, a „Dzień Powiatu Suskiego – Podbabiogórza” był jednocześnie inauguracją jubileuszowej, 40. edycji, największego święta „Cepelii”. Po uroczystym otwarciu targów, na scenę weszli muzycy z kapel działających w powiecie suskim, by „Powitaniem babiogórskim” rozpocząć blok prezentacji podbabiogórskiego dziedzictwa kulturowego - muzyki, śpiewu i tańca. Chwilę później na scenie pojawili się starosta Józef Bałos wraz z przewodniczącym rady powiatu Ryszardem Hadką i dokonali oficjalnego otwarcia „Dnia Powiatu”. Wszystko to jednak poprzedzone zostało niezwykle barwnym i głośnym korowodem wokół krakowskiego rynku, który wyruszył już o godz. 11.00. Wzięli w nim udział m.in. członkowie zespołów regionalnych, kapel i stowarzyszeń z powiatu suskiego, łącznie ok. 220 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych ubranych w stroje regionalne. Mimo że akurat w czasie przemarszu aura nieco kaprysiła podbabiogórski korowód spotkał się z żywym zainteresowaniem przechodniów, a do tańca zapraszani byli m.in. zagraniczni turyści. W ręce naszych zbójników z ”Bractwa” wpadła też zmierzająca do ślubu młoda para.

Na ustawionej przed ratuszem scenie zaprezentowały się tego dnia zespoły: „Zbyrcok” z Juszczyna, „Zobielska Gromada” z Białki, „Juzyna” z Zawoi, „Kapela Mała Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej, Koło Gospodyń z Białki, „Zbyrcocek” z Juszczyna, „Babiogórzanie - Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego, „Zbójnik” ze Skawicy, „Krzestne Matki z Osielca” (chór „Vox Altisono”), „Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej oraz „Dudziarze spod Babiej Góry”, w których składzie było dwóch młodych, słowackich muzyków z Oravskiej Polhory. Na scenie wystąpił także kabaret „Na mój dusiu” z Osielca. Wszystkie występy nagradzane były gorącymi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność. W regionalnych prezentacjach ważną rolę pełniło „Bractwo Zbójników spod Babiej Góry”, które przygotowało liczne konkursy i góralskie śpasy. Całość poprowadzili żywiołowo, „po nasemu”, Ela Makoś, Arek Hornik i Piotrek Jezutek.

Dużo działo się na scenie, ale i poza nią nie brakło atrakcji. Oblegany był pasterski szałas, w którym rządził harnaś Stanisław Sala z pomocnikami. Serwowali oni uwarzoną przez siebie kwaśnicę, wyrabiali oscypki i kuli zbójnickie topory.
Regionalnymi potrawami częstowały gaździnki z Koła Gospodyń w Białce, a uczestniczący w degustacjach głośno chwalili przygotowane przez nie kulinarne specjały.
Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się zabawki z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie. W ciągłym użyciu były klepoki, chodaki i koń na biegunach.

Podbabiogórskie rękodzieło prezentowali nasi twórcy ludowi. Nie brakło więc drewnianych zabawek, makowskiego haftu i bibułkowych kwiatów. Na stoiskach informacyjnych, obsługiwanych przez pracowników starostwa i Babiogórskiego Parku Narodowego, można było zaopatrzyć się w promocyjne wydawnictwa i materiały informacyjne o naszym regionie
.
„Dzień Powiatu Suskiego” zakończył się o 20.00 wspólnym odśpiewaniem przez wszystkich członków grup i zespołów hymnu górali beskidzkich „Szumi jawor”. Nieco wcześniej starosta Józef Bałos i przewodniczący Ryszard Hadka odebrali z rąk prezesa „Cepelii” Jana Włostowskiego oraz dyrektora Józefa Spiszaka gorące podziękowania i pamiątkowe medale.

Organizatorem „Dnia Powiatu Suskiego - Podbabiogórza” było Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Jednak bez zaangażowania instytucji, poszczególnych grup i zespołów oraz zwłaszcza ich kierowników, zorganizowanie tego wydarzenia z takim rozmachem nie byłoby możliwe. Chcielibyśmy w tym miejscu gorąco podziękować wszystkim uczestnikom za pomoc w przygotowaniu i udział w tym wyjątkowym święcie naszego powiatu na krakowskim rynku.

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image