Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 10.04.2017, 00:08
XIII Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych

Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami i większość z nas zajęta jest teraz przygotowaniami do tego kolorowego i wyjątkowego święta. Podczas ósmego Konkursu Potraw i Palm wielkanocnych można było podpatrzeć propozycje tradycyjnych dań prezentowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu. Jak na Niedzielę Palmową przystało, wybrano również najpiękniejszą tradycyjną palmę, przygotowano wyłącznie z naturalnych ozdób.

8 kwietnia 2017 r. w Bieńkówce odbył się „XIII Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych” zorganizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Po sali roznosił się wspaniały zapach potraw wielkanocnych przygotowanych przez gospodynie z powiatu suskiego. Stoły uginały się od ilości pomysłowych dań, ale zanim jury mogło ocenić ich wykonanie wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie „Gość oczekiwany” zaprezentowane przez Grupę Apostolską z Bieńkówki.


W  kategorii „Potrawy Wielkanocne”  komisja  oceniała  walory smakowe potraw, nawiązanie do tradycji, estetykę podania i dekorację stołu. Nie brakowało też wielkanocnych bab, własnoręcznie upieczonych baranków wielkanocnych, mazurków, makowców, serników, kołaczy i innych ciast. W kategorii „Potrawy Wielkanocne” miejsca zajęły:

I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Swojska Gromada” z Juszczyna

II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Bieńkówki

III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Redz” z Tarnawy Górnej


Wyróżnienia:

-Stowarzyszenie Zembrzyckie Koło Gospodyń „Mioduszyna”,

-Koło Gospodyń Wiejskich „Tarnawianki” z Tarnawy Dolnej,

-Koło Gospodyń Wiejskich z Baczyna,

-Koło Gospodyń Wiejskich z Budzowa


W kategorii Palm komisja konkursowa brała pod uwagę zgodność z tradycją, użycie naturalnych materiałów oraz estetykę wykonania. „Przepisy” nie zmieniły się do dziś. Palma musiała być wykonana z gałązek wierzbowych  z baziami. Powinny znaleźć się w niej przede wszystkim gałązki bukszpanu, cis, barwinek, jodła. Przyozdobiona kolorowymi wstążkami  i kwiatami z bibuły. Jej twórcy nie mogą używać żadnych sztucznych, plastikowych i metalowych ozdób. W kategorii „Palma Wielkanocna” miejsca zajęły:

I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Palczy

II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich „Niezłe Ziółka” z Toporzyska

III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Jachówki


Wyróżnienia:

-Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy Dolnej,

-Koło Gospodyń Wiejskich z Zachełmnej

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image