Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 10.07.2024, 10:05
10 lipca – Dzień Nikoli Tesli.

10 lipca to święto bardzo nietuzinkowej postaci ze świata nauki – Nikoli Tesli. Właśnie tego dnia w 1856 roku Tesla przyszedł na świat w Serbii. Był wynalazcą, geniuszem i wielkim ekscentrykiem.


Nikola Tesla to genialny naukowiec, który opatentował ponad 120 wynalazków. Jego największym osiągnięciem było odkrycie praktycznych zastosowań dla prądu przemiennego. Zawdzięczamy mu silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, elektrownię wodną, baterię słoneczną, świetlówkę, transformator prądu zmiennego czy transformator Tesli.

-

Tesla jest pomysłodawcą radia. Choć to Włoch Guglielmo Marconi został uhonorowany Nagrodą Nobla za ten wynalazek, tak naprawdę wykorzystał do niego patenty Tesli. Dopiero po latach Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe do radia Serbowi.

-

Wynalazki Nikoli Tesli dały ludzkości liczne przełomy technologiczne i nadal wpływają na nasze codzienne życie. Tesla wykorzystał transmisję radiową do zasilania pierwszej sterowanej radiowo łodzi-zabawki, sterując silnikiem, oświetleniem i sterowaniem za pomocą pilota. Dzisiejsze drony są oparte właśnie na tej technologii.

-

Wiele wynalazków Nikoli Tesli pozostało nierozpoznanych, inne przepadły. Pod koniec życia jego badania zostały skonfiskowane przez FBI i dopiero w ostatnich latach zostały udostępnione opinii publicznej.

-

Pomimo swojego geniuszu, a może właśnie dlatego, Tesla słynął jako człowiek dosyć ekscentryczny i tajemniczy. Pod koniec życia, pracował nad koncepcją wolnej energii. Tesla twierdził: (…) ujarzmiłem promienie kosmiczne i sprawiłem, by służyły jako napęd (…). Ciężko pracowałem nad tym przez ponad 25 lat, a dziś mogę stwierdzić, że się udało. (cytat z 10 lipca 1931 r. z Brooklyn Eagle).

-

Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 r. w apartamencie nr 3327 hotelu New Yorker w Nowym Jorku. Przyczyną śmierci był zakrzep tętnicy wieńcowej.

-

Każdego dnia korzystamy z osiągnięć geniusza jakim był Nikola Tesla. Dzisiaj obchodzimy jego święto. Warto docenić jego wkład w nasze codzienne życie.

-

Foto: Wikipedia
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image