Z OSTATNIEJ CHWILI
PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców / Gmina Zembrzyce z dotacją w ramach programu Małopolska deszczówka 2025 / Polityka: Tusk: Opozycja atakuje, gdy państwo odzyskuje kontrolę nad granicą / Poważny wypadek w Mucharzu na DK28 / Podziękowania po Jubileuszu 80-lecia OSP Maków Dolny / Miasto Jordanów z promesą na Zrównoważony Rozwój Ekologiczny / Góralska siła jedności ! Klip do Ciebie Boga Wysławiamy / Zdarzenie drogowe w Śleszowicach / Gmina Stryszawa w obliczu kryzysu wodnego – apel Wójta do mieszkańców / Niemal setka załóg na liście zgłoszeń do Valvoline Rajdu Małopolski 2025! / Będzie gorąco. Przed nami upały!
Dodano dnia 26.03.2025, 19:27
26 marca - Dzień Janosika i Dobrego Łotra.
26 marca przypada dzień tych, którzy zboczyli ze ścieżki prawości na przestępczą drogę, jednak kierując się niebanalną chęcią zysku, a dojmującą potrzebą pomocy bliźniemu. To święto to okazja, by przypomnieć sobie o takich wartościach jak sprawiedliwość, pomoc słabszym czy walka z niesprawiedliwością społeczną.

Dzień Janosika to nie tylko okazja by wspólnie obejrzeć stare filmy z Janosikiem, który stał się ikoną kultury zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. To też okazja do refleksji nad wartościami, jakie reprezentował. W kulturze Janosik stał się symbolem walki z niesprawiedliwością i uciskiem. Współczesne społeczeństwo boryka się z wieloma problemami, a postać Janosika przypomina, że zawsze mamy wybór i to od nas zależy jaką drogę wybierzemy. Święto to jest okazją do promowania wartości takich jak pomoc słabszym, solidarność i sprawiedliwość.

Gdyby mieli Państwo ochotę na zwiedzanie, tak się składa, że w zbiorach Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej znajduje się grafika z 1926 roku, wykonana w technice drzeworytniczej przez Władysława Skoczylasa przedstawiająca Ondraszka. Była to autentyczna postać, znana jako legendarny beskidnik (zbójnik) z okolic Łysej Góry (Beskidy Morawsko-Śląskie), który żył w latach 1680-1715. W literaturze często nazywa się go Andrzejem Szebestą, mimo iż najprawdopodobniej zwał się Ondra Fuciman.

Autor grafiki odniósł się do ludowych przekazów, w których Ondraszek przetrwał jako obrońca chłopów i wróg wielmożnych. Odbitka drzeworytnicza nawiązuje do legendy, według której hrabia Prażma został ograbiony przez Ondraszka z pieniędzy wyznaczonych za jego głowę.

Widzimy harnasia unoszącego w górę magiczny obuszek (czyli ciupagę, którą według legendy otrzymał od diabła Rokity) na tle płonącego zamku. Praca była dodatkiem do czasopisma „Tęcza” z 6 kwietnia 1926 roku i informuje Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej. Grafika prezentowana jest na wystawie kolekcji Marii i Emila Zegadłowiczów z Gorzenia Górnego, która znajduje się właśnie w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej.

Dzień Janosika, to również Dzień Dobrego Łotra czyli św. Dyzmy, zbrodniarza, który został ukrzyżowany wraz z Chrystusem. Gdy drugi z ukrzyżowanych zbrodniarzy obraził Chrystusa św. Dyzma skarcił go zauważając, że Jezus jest niewinny. W kulturze św. Dysma jest symbolem i dowodem na to, że nawet pod koniec życia można naprawić swoje błędy.

Źródło: wikipedia/Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej




Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image