Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 09.07.2024, 11:34
Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor miał 77 lat.
Nie żyje Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor teatralny, dubbingowy i filmowy, reżyser, filolog i pisarz. Miał 77 lat. Informację o śmierci ojca potwierdził jego syn Maciej Stuhr.

Jerzy Stuhr uznawany był za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W swoich filmach i rolach aktorskich często prezentował losy polskiego inteligenta. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie Persona non grata (2005) i nagrody specjalnej za osiągnięcia życia (2018). W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 rektor PWST w Krakowie.


Szeroką rozpoznawalność w Polsce zapewniła mu rola Maksa Paradysa w filmie Juliusza Machulskiego Seksmisja z 1983 r. Wykreował także postać komisarza Ryby w filmie Juliusza Machulskiego Kiler oraz w jego kontynuacji, Kiler-ów 2-óch.


Wielu kojarzy Jerzego Stuhra z postacią osiołka (wiernego towarzysza Shreka), któremu użyczył swego, jakże charakterystycznego, głosu. Nagrał serię audiobooków z baśniami Hansa Christiana Andersena.Stuhr był również reżyserem. Odpowiadał za produkcje takie jak: "Spis cudzołożnic", "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Duże zwierzę", "Pogoda na jutro".


Urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie i z tym miastem związany był całe życie. Miał dwójkę dzieci – urodzonego w 1975 roku syna Macieja Stuhra, również aktora, oraz córkę Mariannę – urodzoną w 1982 roku artystkę malarkę. Od 1971 roku był w związku małżeńskim z Barbarą Stuhr, z którą znał się od dzieciństwa.

Zmarł 9 lipca 2024 w wieku 77 lat.


"Krakowska scena teatralna już nigdy nie będzie taka sama. Odszedł od nas Jerzy Stuhr. Wybitny aktor, reżyser, wykładowca i przyjaciel Krakowa" - napisał w mediach społecznościowych Aleksander Miszalski, prezydent miasta.


Foto: UM Kraków

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image