Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 20.03.2024, 14:50
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" (OTWP) to inicjatywa edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości i umiejętności młodych ludzi w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Turniej kładzie szczególny nacisk na promowanie znajomości przepisów przeciwpożarowych, prawidłowych reakcji w przypadku pożaru oraz praktycznego posługiwania się sprzętem gaśniczym. Ponadto, uczestnicy mają szansę zgłębiać wiedzę z zakresu ekologii, historii pożarnictwa oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa powszechnego.

Zawody, skierowane nie tylko do członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, ale do wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa, odbywają się na różnych szczeblach - od lokalnego do ogólnopolskiego - i są podzielone na trzy kategorie wiekowe: uczniowie szkół podstawowych (klasy I-IV i V-VIII) oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Rywalizacja obejmuje test pisemny i finał ustny.

Udział w OTWP to nie tylko szansa na poszerzenie wiedzy teoretycznej, ale również na rozwijanie praktycznych umiejętności niezbędnych w sytuacjach kryzysowych. Finaliści turnieju wyłaniani są na podstawie wyników testów pisemnych, a najlepsi spośród nich zmierzą się z pytaniami jury w ścisłym finale.

Turniej ten, oprócz aspektu konkursowego, pełni ważną rolę w edukacji młodzieży na temat ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego, organizacji działań ratowniczych oraz ochrony środowiska, przygotowując uczestników do odpowiedzialnego i świadomego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

20 marca 2024r. w siedzibie KP PSP w Suchej Beskidzkiej odbyły się powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ”Młodzież Zapobiega Pożarom”.

W okresie przerwy między pierwszą a drugą turą turnieju, uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w pokazie sprzętu ratowniczego. Prezentację tę przygotowała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Suchej Beskidzkiej, demonstrując uczestnikom zastosowanie i możliwości nowoczesnego wyposażenia używanego w akcjach ratowniczych.

W organizację konkursu włączyli się: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej, Starostwo Sucha Beskidzka, Nadleśnictwo Sucha, Babiogórski Park Narodowy, Nadleśnictwo Myślenice.

Ostatecznie komisja konkursowa pod przewodnictwem mł. kpt. Arkadiusza Kachla wyłoniła następujących laureatów:

Grupa I – “Szkoły podstawowe I-IV”

1. Antoni Kowal – gmina Zembrzyce

2. Jakub Budyński – gmina Maków Podhalański

3. Sebastian Maciejczyk – miasto Sucha Beskidzka


Grupa II - “Szkoły podstawowe V-VIII”

1. Lena Sałapatek – gmina Zembrzyce

2. Kamil Wilczek – gmina Maków Podhalański

3. Karol Talapka – gmina Bystra - Sidzina


Grupa “Szkoły ponadgimnazjalne”

1. Bartłomiej Knap – Zespół Szkół im. W. Goetla

2. Michał Mruc – Zespół Szkół im. W. Witosa

3. Zofia Karcz – Zespół Szkół im. W. Witosa


Osoby, które uzyskały pierwsze i drugie miejsce, zostaną delegowane do reprezentowania Powiatu Suskiego w kolejnym etapie konkursu, odbywającym się na poziomie wojewódzkim.

Cieszymy się, że tematyka ochrony przeciwpożarowej jest  tak popularna wśród lokalnej młodzieży. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie!!!


Źródło:

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej

 

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image