Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 25.05.2024, 09:03
Suscy muzycy zagrali na otwarcie 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.
Od 16 do 19 maja odbył się w Warszawie jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową - 25. Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, organizowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Otworzył go koncert zespołu Into the Roots, którego dużą część stanowią artyści wywodzący się z zespołów Susko Muzyka i Ziemia Suska.

Podczas organizowanego rokrocznie (nie odbyły się jedynie edycje w 2020 i 2023 roku) od 1998 roku festiwalu przez kilka dni odbywają się koncerty polskich i zagranicznych zespołów folk i world music, a obok koncertów uznanych już artystów organizowany jest również koncert Muzyka Źródeł, na którym występują autentyczni mistrzowie instrumentów i śpiewu ludowego. Najważniejszą częścią wydarzenia jest Konkurs Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” dla wykonawców polskiej muzyki folk, inspirowanej muzyką ludową oraz polskich mniejszości narodowych. Jego celem jest aktywizowanie polskiego środowiska muzycznego i stworzenie platformy do wymiany artystycznej, a główną nagrodę Grand Prix funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2022 roku po Grand Prix festiwalu „Nowa Tradycja” sięgnął zespół Into the Roots, założony przez Piotra Damasiewicza, który zachwycony folklorem beskidzkim zaprosił do udziału w projekcie artystów Ziemi Suskiej i kapeli Susko Muzyka. Przez dwa lata muzycy stworzyli nowy album – „Świtanie”, którego premiera miała miejsce właśnie na inaugurację tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu. Zgodnie z przyjętym założeniem laureat głównej nagrody ma zaszczyt występu w koncercie otwierającym kolejny festiwal. A z uwagi na fakt, że ten w ubiegłym roku nie odbył się, to muzycy Into the Roots dopiero teraz mogli ponownie zaprezentować swój kunszt w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

W nagraniu nowego albumu „Świtanie”, wydanym na płycie winylowej (w przyszłości będzie także dostępny na płycie kompaktowej) wzięli udział Piotr Damasiewicz – trąbka, organy, głos, Zbigniew Kozera – kontrabas, guimbri Paweł Szpura – perkusja Michał Żak – szałamaja, flet, cymbały Alicja Krzeszowiak – śpiew, Kamila Krzeszowiak – śpiew, Paulina Kaźmierczak – śpiew, sekund Krzysztof Ryt – altówka pięciostrunowa, Marek Ryt – dudy, fujarka, waltornia. W Warszawie z różnych względów nie mogli wystąpić Kamila Krzeszowiak i Marek Ryt, ale za to gościnnie zagrali Jan i Paweł Rytowie, więc dwa suskie zespoły regionalne miały bardzo mocno reprezentację.


Źródło: UM Sucha Beskidzka


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image