Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 15.04.2024, 12:51
Zmarł zasłużony makowianin Józef Miehle.

W wieku 97 lat zmarł Józef Miehle. Urodzony w 1927, w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej w stopniu kapitana. Po wojnie aktywnie działał jako strażak ochotnik, był naczelnikiem makowskiej jednostki, uczestniczył w rozbudowie strażnicy, zainicjował powstanie młodzieżowej drużyny pożarniczej.


Urodzony 16 marca 1927 roku Józef Miehle w trakcie II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Cichy” służył w oddziale partyzanckim „Chełm”. Z jego inicjatywy powstał pomnik Bohaterów Zagórza i tablica pomordowanych. Odtworzył listę legionistów i dbał o zachowanie pamięci o lokalnych bohaterach. Był aktywnym kombatantem i opiekunem sztandaru. Dał się poznać jako oddany instruktor ZHP i harcmistrz. Do makowskiej jednostki strażackiej wstąpił w 1946 roku, a w 1954 został jej naczelnikiem. Rozbudował remizę i z jego inicjatywy powstała jedna z pierwszych w kraju Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Pan Józef Miehle, powszechnie szanowany, zawsze życzliwy, potrafił rozbudzać w innych zapał do patriotycznych gestów. Tak narodził się zwyczaj Mszy świętych za Ojczyznę każdego 15 sierpnia na Makowskiej Górze.

Za zasługi dla ojczyzny oraz społeczeństwa był dwukrotnie odznaczony Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Medalem Edukacji Narodowej, Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego i Medalem im. Bolesława Chomicza.
Źródło: UM Maków PodhalańskiDodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image