Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 15.04.2024, 19:33
Zmarła prof. Jadwiga Staniszkis.

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis. W przyszłym tygodniu ukończyłaby 82 lata. Informację o śmierci profesor potwierdziła PAP w poniedziałek po południu córka zmarłej Joanna Staniszkis.


Prof. Jadwiga Maria Staniszkis urodziła się 26 kwietnia 1942 w Warszawie, zm. 15 kwietnia 2024.

W 1965 roku ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, w 1971 r. uzyskała tytuł doktora, a w 1978 roku - doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Profesorem została w 1991 roku.

Prof. Jadwiga Staniszkis była autorką wielu książek i artykułów, m.in. "Postkomunizm. Próba opisu", "Ja. Próba rekonstrukcji. Sierpień-październik 2007", "Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem", "Zawładnąć! Zarys procesualnej teorii władzy" i "Sekularyzacja myślenia politycznego w Rosji".

W 2000 roku została nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz w działalności organizacyjnej, a w 2006 roku otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

Jak poinformowała rodzina zmarłej, pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek 25 kwietnia w kościele w Podkowie Leśnej.


Źródło: PAPDodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image