Dodano dnia 03.01.2019, 16:17
6 ofiar śmiertelnych. Strażacy podsumowali 2018 rok

W 2018 roku w wyniku pożarów 2 osoby poniosły śmierć na miejscu pożaru, rannych zostało 12 osób oraz 1 strażak. W wypadkach drogowych i innych miejscowych zagrożeniach 4 osoby poniosły śmierć na miejscu zdarzenia, rannych zostało 136 osób - tym 15 dzieci. Te i inne dane możemy wyczytać z informacji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej za 2018 rok.

W okresie od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 r. na terenie powiatu suskiego powstało ogółem 1033 zdarzeń. W analizowanym okresie w ogólnej liczbie 1033 zdarzeń odnotowano 213 pożarów, 783 miejscowych zagrożeń i 37 wyjazdy do alarmów fałszywych.
W porównaniu do roku 2017 zanotowaliśmy spadek ilości pożarów z 295 na 213. W ogólnej liczbie pożarów zanotowaliśmy 12 pożarów średnich oraz 201 pożarów małych. W roku 2018 odnotowaliśmy także spadek pożarów traw ze 95 w 2017 do 50 w 2018. Należy tutaj dodać, że aż 40 % pożarów suchej trawy powstało na terenie miasta i gminy Maków Podhalański.
W wyniku pożarów 2 osoby poniosły śmierć na miejscu pożaru. Rannych zostało 12 osób oraz 1 strażak.

Do największego i najtragiczniejszego w swych skutkach pożaru doszło 26 stycznia 2018r. w miejscowości Tarnawa Dolna, gdzie zapalił się budynek mieszkalny. Z informacji uzyskanych od zgłaszającego wynikało, że w budynku może przebywać jedna osoba. Po dojechaniu na miejsce strażacy zastali pożar w fazie rozwiniętej, płonęło całe poddasze oraz cześć mieszkalna. W celu szybkiego stłumienia płomieni podano prąd piany na palący się budynek. Ratownicy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz kamerę termowizyjną weszli do płonącego budynku celem przeszukania. W trakcie przeszukania odnaleziono mężczyznę, którego ewakuowano z płonącego budynku i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Następnie kierujący działaniem ratowniczym otrzymał informację, że w budynku może znajdować się jeszcze jedna osoba, dlatego kontynuowano przeszukiwanie budynku. Po chwili strażacy odnaleźli zwęglone ciało kobiety, której nie udało się uratować. W działaniach udział brały cztery samochody ratowniczo – gaśnicze z JRG Sucha Beskidzka oraz z OSP Budzów, Marcówka, Śleszowice, Tarnawa Dolna, Zembrzyce, Stryszawa, Białka. W sumie na miejscu pracowało 52 strażaków. Wyjaśnienie przyczyn pożaru prowadzi Prokuratura.Tragicznym pożarem był również pożar w Zembrzycach w dniu 7 sierpnia 2018r., gdzie w zgliszczach budynku gospodarczego natrafiono na zwęglone ciało mężczyzny.

Wśród prawdopodobnych przyczyn pożarów najczęściej mamy do czynienia z nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe – 63 przypadki.

W wypadkach drogowych i innych miejscowych zagrożeniach 4 osoby poniosły śmierć na miejscu zdarzenia. Rannych zostało 136 osób - tym 15 dzieci.

Wśród prawdopodobnych przyczyn powstania miejscowych zagrożeń najczęściej mamy do czynienia z nietypowe zachowania się zwierząt, owadów stwarzające zagrożenie (usuwanie gniazd os i szerszeni) – 293.


22 kwietnia 2018r. o godzinie 13:00 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego, wpłynęła informacja o wybuchu gazu w jednym z mieszkań na drugim piętrze w Suchej Beskidzkiej na ulicy Micki
ewicza. Po przybyciu na miejsce strażacy zastali widoczne uszkodzenia zewnętrzne budynku (ściana zewnętrzna mieszkania całkowicie zniszczona), pożar butli z gazem w tym mieszkaniu, część mieszkańców samodzielnie opuściła lokale.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia taśmą ostrzegawczą i stożkami ostrzegawczymi. Przybyłe na miejsce patrole policji wydzieliły strefę i zamknęły ruch na ulicy Mickiewicza. Strażacy zabezpieczeni w ODO przystąpili do gaszenia palącej się butli z gazem. Równocześnie z gaszeniem ewakuowano trzy osoby z pozostałych mieszkań. Butlę, po ugaszeniu wyniesiono na zewnątrz w miejsce bezpieczne.  Sprawdzono kamerą termowizyjną i czujnikiem wielogazowym miejsce wybuchu. Następnie odgruzowano miejsce zdarzenia w celu wykluczenia obecności osób poszkodowanych. Na polecenie Inspektora Nadzoru Budowlanego został zabezpieczony strop stemplami budowlanymi, które na miejsce zdarzenia dostarczyli pracownicy Urzędu Miasta. Czynności wyjaśniające przyczynę zdarzenia prowadzi Policja. Podczas zdarzenia nikt z mieszkańców nie ucierpiał.08.05.2018r. o godz. 17:34, SKKP w Suchej Beskidzkiej otrzymało informację o pożarze budynku mieszkalnego w Osielcu do którego doszło w wyniku wybuchu gazu propan- butan.  W wyniku zdarzenia jeden z mieszkańców został poszkodowany. Po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia  osoba została przekazana  zespołowi ratownictwa medycznego. Dalsze działania podmiotów ratowniczo- gaśniczych polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu zewnętrznym na palący się częściowo zawalony budynek.  Następnie podzielono teren działań na dwa odcinki bojowe.  Kontynuowano działania ratowniczo- gaśnicze po przez sprawienie dwóch drabin przystawnych do dachu budynku, wykonano otwory oddymiające i podano dwa dodatkowe prądy wody przez wykonane otwory. W kolejnej fazie działań wprowadzono roty  gaśnicze do budynku celem odnalezienia i ewakuacji butli z gazem. Częściowo opaloną butlę schłodzono wodą równocześnie monitorując jej temperaturę przy użyciu kamery termowizyjnej. Po lokalizacji pożaru i rozpoznaniu stopnia zniszczenia budynku wprowadzono do środka budynku  roty gaśnicze celem dogaszenia pożaru. Po całkowitym ugaszeniu pożaru, pod nadzorem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, przy użyciu stempli drewnianych zabezpieczono uszkodzony budynek. Po zakończeniu działań ratowniczo- gaśniczych miejsce zdarzenia przekazano Policji, która prowadzi dalsze czynności służbowe. W działaniach ratowniczo- gaśniczych, które trwały 2 godz.55 min. udział brało 13 zastępów ratowniczo- gaśniczych.

Alarmy fałszywe

W 2018 r. zanotowaliśmy 37 alarmów fałszywych (31 w dobrej wierze, 5 z instalacji wykrywania, 1 alarm złośliwy).

Skuteczność jednostek ochrony przeciwpożarowej w 2018 roku

Jednym ze wskaźników skuteczności działania jednostek straży pożarnych w walce z pożarami i przy likwidacji skutków innych miejscowych zagrożeń jest stosunek wartości mienia zniszczonego wskutek powstałych zagrożeń do wartości mienia uratowanego podczas tych działań, a zagrożonego bezpośrednim zniszczeniem.

W omawianym roku szacunkowe straty w mieniu wyniosły ogółem 6 712 300 zł jest to mniej o 2 726 900 zł niż w roku 2017. W tym straty podczas pożarów 2 666 600 zł, a podczas miejscowych zagrożeń 4 045 700zł,

Ogólna wartość uratowanego mienia szacuje się na poziomie 126 209 000 zł, w tym podczas pożarów uratowano mienie o wartości 117 219 000 zł oraz podczas miejscowych zagrożeń 8 990 000 zł, co świadczy pozytywnie o efektywności akcji ratowniczych.

 

Udział sił i środków w działaniach ratowniczych w 2018 roku

W 2018r. w działaniach ratowniczo-gaśniczych bez alarmów fałszywych na terenie powiatu brało udział 2068 zastępów straży pożarnych w tym 842 PSP, 1028 OSP w KSRG, 198 z poza KSRG. W akcjach ratowniczo – gaśniczych udział wzięło 8 975 strażaków, w tym 2732 z PSP, 5148 ratowników z OSP w KSRG oraz 1095 ratowników z OSP z poza KSRG.
Udział jednostek OSP w KSRG w działaniach ratowniczo – gaśniczych w roku 2018
P – pożar, MZ – miejscowe zagrożenie, AF – alarm fałszywy, CZ- ćwiczenia, PZR – przekazanie na zabezpieczenie powiatu

 

Udział jednostek OSP poza KSRG w działaniach ratowniczo – gaśniczych w roku 2018

P – pożar, MZ – miejscowe zagrożenie, AF – alarm fałszywy, CZ- ćwiczenia


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image