Dodano dnia 20.10.2021, 15:35
Ćwiczenia z ewakuacji kolei Mosorny Groń
20 października 2021 o godzinie 12:00 w stacji narciarskiej Mosorny Groń odbyły się ćwiczenia z zakresu ewakuacji kolei linowej. Awaryjne zatrzymanie kolei linowej w pełni sezonu zimowego wiąże się z koniecznością udzielenia pomocy dużej liczbie osób jednocześnie. Organizm człowieka, nawet zabezpieczony najcieplejszą odzieżą, ma ograniczoną odporność na niskie temperatury. Szybkie dotarcie z pomocą i ewakuowanie z unieruchomionej kolei osób przebywających na krzesełkach to zadanie obsługi kolei i służb ratowniczych.
W ćwiczeniach uczestniczyły podmioty z terenu powiatu suskiego przewidziane do prowadzenia ewakuacji na tym obiekcie: pracownicy kolei, GOPR, JRG Sucha Beskidzka, OSP Zawoja Centrum, OSP Zawoja Dolna, OSP Skawica Centrum, OSP Maków Podhalański Centrum, OSP Stryszawa, OSP Osielec, OSP Krzeszów, OSP Bystra Podhalańska, OSP Zembrzyce, OSP Jordanów, OSP Sidzina oraz OSP Białka. Ćwiczenia miały charakter praktyczny, celem ćwiczenia jest ewakuowanie 50 pasażerów kolei linowej. Podczas ćwiczeń w role pasażerów kolei wcielili się m. in. druhowie ochotnicy.

Ewakuacja z kolei odbywa się technikami linowymi oraz za pomocą drabin. W przypadku awarii Państwowa Straż Pożarna wysyła ratowników z grupy ratownictwa wysokościowego. Najbliższymi Jednostkami Ratowniczo – Gaśniczymi  wyznaczonymi do ratownictwa wysokościowego są: JRG Limanowa oraz JRG nr 3 w Krakowie. Dodatkowo na terenie powiatu suskiego jest 12 strażaków przeszkolonych do ewakuacji osób z kolei linowej technikami linowymi oraz sprzęt do utworzenia 3 zespołów ewakuacyjnych. Zespoły ewakuacyjne zbudowane są na bazie jednostek OSP Sidzina, KP PSP Sucha Beskidzka oraz OSP Stryszawa.

Bazując na doświadczeniu wcześniejszych lat wspólnie wypracowano rozwiązania, które przećwiczono i wprowadzono do stosowania na tym obiekcie. Ćwiczenia miały na celu przygotowanie strażaków z terenu powiatu suskiego do prowadzenia tego rodzaju zdarzeń.

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image