Dodano dnia 10.01.2019, 07:36
Czerpali korzyści majątkowe za ułatwianie pobytu obywatelom Ukrainy
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem rozbili grupę przestępczą, zajmującą się fikcyjnym pośrednictwem pracy. Działali również w Suchej Beskidzkiej.
W trakcie prowadzonych czynności zatrzymano 4 obywateli Ukrainy, którzy prowadzili nielegalny biznes polegający na sprzedaży fałszywych oświadczeń powierzenia pracy. W toku postępowania przygotowawczego, prowadzonego przez funkcjonariuszy PSG w Zakopanem - pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Myślenicach - ustalono, iż grupa działała od grudnia 2016 roku do lipca 2017 roku w Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej oraz na Ukrainie.

Ustalono, iż zatrzymani zarejestrowali prawie 300 fałszywych oświadczeń, które następnie nielegalnie sprzedawali na Ukrainie za kwotę o równowartości od 100 do 500 zł, płacąc najczęściej w euro oraz hrywnach. Prowadzone przez nich agencje pośrednictwa pracy w powiatach myślenickim, wadowickim oraz tarnowskim, miały być wsparciem dla cudzoziemców szukających w Polsce pracy. Jednak okazało się, że były dla sprawców tylko świetnym źródłem dochodu oraz wielkim oszustwem, gdyż pod adresem siedziby agencji nie istniała żadna firma, pośrednicząca w znalezieniu pracy.

Wystawiane przez agencje oświadczenia służyły do wyłudzania dokumentów pobytowych w Polsce. Szacuje się, że z prowadzenia nielegalnej działalności, zatrzymani cudzoziemcy mogli uzyskać przychody rzędu nawet 150 tys. PLN.

W grudniu 2018 r. Prokuratura Rejonowa w Myślenicach skierowała do Sądu Rejonowego w Myślenicach akt oskarżenia przeciwko 4 ob. Ukrainy. Postawiono im zarzuty o przestępstwo umożliwiania i ułatwiania pobytu obywatelom Ukrainy na terytorium RP, poprzez składanie fałszywych oświadczeń oraz czerpanie z tego procederu korzyści majątkowych, tj. z art. 233 § 6, art. 272 i 273 oraz art. 264a § 1 kodeksu karnego - w związku z art. 11 § 2 oraz art. 12 kodeksu karnego. Trzech oskarżonych przyznało się do winy, natomiast jeden nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

źródło: karpacki.strazgraniczna.pl

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image