Dodano dnia 22.10.2021, 18:29
Działania strażaków na wysypisku śmieci. To były ćwiczenia na wypadek pożaru
W piątek odbyły się ćwiczenia Krajowego Systemu Ratowniczo  Gaśniczego. Ćwiczenia były prowadzone na Regionalnym Zakładzie Przetwarzania Odpadów oraz Składowisku Odpadów ”Dąbie” w Suchej Beskidzkiej.
Tematem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności organizacji działań ratowniczo - gaśniczych podczas pożarów sortowni i składowisk odpadów komunalnych. Budowa punktów czerpania wody na naturalnych ciekach wodnych. Organizacja kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym i taktycznym z wykorzystaniem sił i środków powiatu suskiego wchodzących w skład Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

Scenariusz ćwiczeń przedstawiał się następująco:
Do SKKP PSP w Suchej Beskidzkiej wpływa telefoniczne zgłoszenie z Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów oraz od osób postronnych, o pożarze na wysypisku śmieci „Dąbie”. Pożar rozprzestrzenia się w kierunku północno - zachodnim na część wysypiska sąsiadującą ze stacją paliw ORLEN. Zagrożony jest budynek sortowni w którym składowane są tworzywa sztuczne.

SKKP PSP Sucha Beskidzka dysponuje zastępy JRG Sucha Beskidzka oraz jednostki OSP KSRG. Po dotarciu na miejsce zastępy JRG oraz najbliższe miejscu zdarzenia OSP, ustawiają się na placu manewrowym Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów, obok zagrożonego budynku i podają jeden prąd gaśniczy w obronie budynku oraz dwa prądy gaśnicze w natarciu na palące się wysypisko, podają sytuacje do SKKP oraz wzywają dodatkowe siły i środki. Po dotarciu na miejsce SLRR  dowodzenie przejmuje D-ca JRG Sucha Beskidzka, poleca wskazanym zastępom zorganizować zasilanie wodne z sieci hydrantowej.

Po dotarciu na miejsce dodatkowych sił i środków, wydaje polecenia o  budowie punktu czerpania wody na płynącej obok rzece Skawie. W chwili uruchomienia punktu czerpania wody oraz dojazdu SiS wchodzących w skład WOO na odcinku gaśniczym podawane są  następne dwa prądy gaśnicze w natarciu, oraz dwie kurtyny wodne w obronie sąsiadujących budynków stacji paliw oraz sortowni odpadów. Dodatkowo zostaje zbudowane stanowisko wodne na rzece Skawie oddalone od miejsca działań o ok. 1,7 km. (Plac Targowy)

SKKP wykonuje procedurę uzupełniania obsady osobowej w podległym JRG poprzez wezwanie strażaków z dyżuru domowego oraz wezwanie do siedziby JRG Sucha Beskidzka aplikacyjne wyznaczonej jednostki OSP z KSRG na zabezpieczenie rejonu.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image