Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 06.06.2024, 09:55
Fałszywe smsy – nie daj się nabrać oszustom!
Oszuści chwytają się wszelkich sposobów, aby dobrać się do naszych zasobów pieniężnych. Popularnym sposobem stał się tzw. phishing. Jest to metoda, w której przestępcy podszywają się pod instytucje lub inne osoby celem wyłudzenia poufnych danych, zazwyczaj logowania do kont bankowych lub innych systemów. Dostałeś takiego smsa? Nie daj się nabrać!

Czym jest phishing?

Phishing jest metodą, w której cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje państwowe lub firmy. Wykorzystują w tym celu zazwyczaj wiadomości e-mail lub smsy. Celem takich działań jest nakłonienie osoby do wykonania jakiegoś działania. Przestępcy w ten sposób dążą do wyłudzenia poufnych danych takich jak.: dane logowania do kont bankowych, mediów społecznościowych czy systemów informatycznych. Wiadomości w większości przypadków wyglądają realistycznie. Są swoistą przynętą, która ma wpłynąć na nasze działanie.

Na co zwrócić uwagę przy otrzymywaniu wiadomości?

  • Nieznany nadawca lub numer telefonu;
  • Skrócone lub zmienione adresy stron internetowych;
  • Urzędy nigdy nie proszą przy pomocy smsów o dopłaty;
  • Instytucje bankowe nie powinny prosić o podanie danych osobowych w wiadomościach;
  • Obecnie sieci komórkowe wychwytują niebezpieczne wiadomości i aplikacja wiadomości wyświetla komunikat – „Podejrzenie spamu”;
  • Możemy sprawdzić swoje podejrzenia dzwoniąc do instytucji czy banku lub wpisując w wyszukiwarkę kluczowe słowa z wiadomości;
  • Nigdy nie klikamy w link znajdujący się w przesłanej nam wiadomości

Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i rozwagę w podobnych sytuacjach. Przestępcy internetowi codziennie rozszerzają paletę swoich metod działania i czyhają na nasz błąd. ZANIM KLIKNIEMY W JAKIKOLWIEK LINKmocno się zastanówmy! W jednej chwili możemy stracić oszczędności zbierane przez lata ciężkiej i uczciwej pracy.

przydatne strony:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/CSIRT_KNF
https://www.facebook.com/profile.php?id=100065127625555


Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image