Dodano dnia 07.11.2022, 14:40
Klikając w przesłanego linka straciła z konta 5900 złotych
23-letnia mieszkanka powiatu suskiego sprzedając swoje rzeczy przez Internet straciła oszczędności. Kobieta otrzymała od osoby podającej się za klienta, informację z linkiem przekierowującym do fałszywej strony banku. W pośpiechu zapomniała o swoim bezpieczeństwie i w efekcie straciła 5900 zł zgromadzone na koncie.
Przed nami okres, w którym każdy będzie kupował prezenty dla swoich bliskich. Zamawiając lub sprzedając rzeczy przez Internet, musimy jednak uważać, aby nie dać się oszukać.  Opcji, z których oszuści wykorzystują do kontaktu ze swoimi ofiarami, jest naprawdę wiele. 1 listopada br. 23-latka, złożyła zawiadomienie o oszustwie w Komisariacie Policji w Jordanowie.

Kobieta sprzedawała zabawki dziecięce na znanej platformie handlowej służacej do sprzedaży i wymiany odzieży używanej. Na swój numer telefonu otrzymała wiadomość, linkiem, której treść zawierała nazwę platformy. 23-latka kliknęła link z myślą o udanej sprzedaży zabawki. Niestety, pokierował ją do spreparowanej strony jej banku, na której wypełniła wszystkie niezbędne dane takie, jakie potrzebne są do logowania w banku. Po wypełnieniu wszystkich danych, kobietę wylogowało ze strony i nie mogła już wejść ponownie na przesłaną stronę jak i też na stronę prawdziwego banku. W efekcie straciła posiadane na koncie pieniądze w kwocie 5900 zł.

Policjanci apelują o ostrożność w czasie zakupów internetowych i przypominamy, by nie logować się na żadne strony wysyłane przez kupujących (link) w celu potwierdzenia czy też weryfikacji realizacji transakcji finansowej. 

Policja przypomina o możliwości zgłaszania takich wiadomości (dopłata do paczki, dopłata do rachunku, otrzymany link do płatności od kupującego) do analityków CERT Polska. Jest to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet i poprzez wiadomość przesłaną na numer 799-448-084 możemy zgłosić podejrzany link. Takie zgłoszenie może uchronić tysiące innych użytkowników. 
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image