Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 06.06.2024, 11:36
Miał odzyskać pieniądze, a stracił wraz z całą rodziną ponad 500 tyś. złotych!
75-letni mieszkaniec z powiatu suskiego uwierzył w historię oszusta na temat odzyskania pieniędzy z USA. Gdy brakło mu gotówki, pożyczał u żony, a następnie od córki i zięcia. Finalnie zarówno senior, jak i jego rodzina, zawierając dodatkowe kredyty w bankach, stracili łącznie ponad 500 tys. złotych.

Oszuści w Internecie stosują różne wymyślone historie, by zdobyć zaufanie ofiary, a następnie proszą o pieniądze. Rozmowa prowadzona jest do czasu, kiedy tylko przychodzą przelewy. Kiedy kończą się przelewane środki finansowe, ofiara zostaje bez kontaktu z oszustem i bez pieniędzy.


Kolejna osoba z powiatu suskiego uwierzyła w kontakt internetowy i straciła z rodziną rekordowo wysoką kwotę pieniędzy. Pierwszą rozmowę z oszustem 75-latek odbył w lutym 2023 roku. Poprzez komunikator internetowy otrzymał informację od przedstawiciela kryptowalut, który miał sam zostać ofiarą oszustwa, ale poprzez wynajęcie specjalisty ustalił sprawcę przebywającego w Afryce. Z uwagi, że senior jest na liście pokrzywdzonych, pomoże mu odzyskać pieniądze od sprawcy za odszkodowanie w kwocie 90 tys. dolarów. Senior uwierzył w dziwną historię i zaczął przelewać oszustowi pieniądze w różnych kwotach na cele związane z procesem. Kiedy pokrzywdzonemu zabrakło środków pieniężnych, zaczął pożyczać kolejne kwoty od żony. Gdy również i tych pieniędzy brakło, zaczął zawierać wraz z żoną kredyty w bankach. Z seniorem zaczęły się kontaktować kolejne osoby podające się za uczestników procesu, których wymyślone działania zbliżały 75-latka do uzyskania odszkodowania, ale też wiązały z kolejnymi wpłatami na ich konto. Senior z uwagi na brak środków finansowych na koncie, jak i z braku możliwości zaciągania kolejnych kredytów wraz z żoną, poszedł po pomoc finansową do córki, a potem do zięcia, którzy w dobrej wierze przekazywali ojcu pieniądze.

Oszust poprosił seniora o instalacje aplikacji do kryptowalut, na które zostały przelane pieniądze. 75-latek zgodnie z instrukcjami zainstalował aplikacje, na której widział wysoką kwotę pieniędzy. Oszust zapewnił seniora, że skoro już ma pieniądze na swoim koncie z kryptowalutami, może je dodatkowo powiększyć kolejnymi przelewami, co zaowocuje wysokimi odsetkami i też dzięki temu nie straci już zgromadzonych pieniędzy. 75-latek ponownie poprosił córkę i zięcia o pomoc finansową, którzy sami zaciągnęli kredyty, by wesprzeć ojca. Koniec „inwestowania” zakończyła córka, która dokładnie wypytała ojca o przyczynę tak dużych potrzeb finansowych, przez które on i jej rodzina nie mają już środków pieniężnych i wszyscy są zadłużeni w bankach.
-
Przypominamy, że dla oszustów liczy się tylko zysk, a ten jest nagrodą za wyciągnięcie pieniędzy od jak największej liczby nieświadomych „inwestorów”. Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi w sieci, a szczególności kiedy w grę wchodzą przelewy pieniędzy, nawet w małych kwotach.Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image