Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 18.01.2021, 19:36
Strażacy podsumowali 2020 rok
Informacja o pożarach, miejscowych zagrożeniach i alarmach fałszywych na terenie powiatu suskiego do których doszło 2020 roku.

W okresie od dnia 1 stycznia 2020 do dnia 31 grudnia 2020 r. na terenie powiatu suskiego powstało ogółem 1185 zdarzeń. W ogólnej liczbie zdarzeń odnotowano 284 pożary, 855 miejscowych zagrożeń i 46 wyjazdy do alarmów fałszywych.


Pożary 
W  analizowanym okresie zanotowano wzrost ilości pożarów z 261 na 284. W ogólnej liczbie pożarów zanotowano 17 pożarów średnich oraz 267 pożarów małych. W roku 2020 odnotowaliśmy wzrost pożarów traw z 68 w 2019r. do 100 w 2020r. Należy tutaj dodać, że aż 32 % pożarów suchej trawy powstało na terenie miasta i gminy Maków Podhalański. 
Najwięcej pożarów powstało w gminie Maków Podhalański – 66.

W wyniku pożarów 1 osoba poniosła śmierć na miejscu pożaru. Rannych zostało 10 osób w tym 1 strażak.


Wśród prawdopodobnych przyczyn pożarów najczęściej mamy do czynienia z podpaleniami.  Przyczyny pożarów opisuje poniższa tabela.

 Najwięcej pożarów przypadło na miesiące luty-kwiecień co związane jest z wiosennym wypalaniem traw.

Najważniejsze Pożary 2020 r. 
Tragiczny pożar w Toporzysku
20 stycznia 2020r. o godzinie 18:17 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego wpłynęła informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w Toporzysku pali się drewniany budynek mieszkalny, w którym mogą być osoby ranne. Po dojeździe pierwszego samochodu straży pożarnej, strażacy zastali budynek całkowicie objęty ogniem. Jeden z mieszkańców tego budynku znajdował się na zewnątrz. Po przystąpieniu do gaszenia strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz kamerę termowizyjną przystąpili do przeszukiwania budynku celem odnalezienia jeszcze jednej osoby. Odnalezioną osobę niestety nie udało się uratować.
W działaniach brało udział 14 zastępów 73 strażaków.  Przyczyny pożaru bada prokuratura.

Groźny pożar w miejscowości Zawoja.
W piątkowy wieczór 27 marca 2020r. o godz. 19:37 doszło do groźnego pożaru w miejscowości Zawoja. Pierwsze jednostki, które dojechały na miejsce zastały cały budynek objęty ogniem. Z informacji, która wpłynęła do służb ratowniczych wynikało, iż budynek zamieszkały był przez kobietę, która w porę została ewakuowana oknem przez sąsiada. Kobiecie w pierwszej fazie pomocy udzielili strażacy, którzy jako pierwsi przybyli na miejsce pożaru, a następnie została ona przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Poszkodowana bez większych obrażeń została pod opieką rodziny. Przyczyną pożaru była najprawdopodobniej nieszczelność przy zaworze butli gazowej. Niestety straty będą bardzo duże, ponieważ wnętrze budynku spłonęło doszczętnie i zostało zalane wodą podczas gaszenia. W akcji uczestniczyli strażacy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej na czele z dowódcą JRG wraz jego zastępcą oraz OSP Zawoja Centrum, OSP Skawica Centrum, OSP Zawoja Przysłop, OSP Zawoja Wełcza, OSP Zawoja Górna, ZRM, Policja. Na miejsce pożaru przybył również Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej.

Niekorzystny splot wydarzeń podczas pożaru w Lachowicach. 
12 maja 2020r. o godzinie 21:00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego otrzymał informację o pożarze budynku jednorodzinnego w miejscowości Lachowice. Strażacy po dojeździe na miejsce zastali pożar w fazie rozwiniętej budynku drewnianego. Budynek cały znajdował się w ogniu. Zagrożony był budynek gospodarczy znajdujący się w bliskiej odległości od palącego się budynku mieszkalnego. Brak osób poszkodowanych. Podano 3 prądy gaśnicze wody: dwa na palący się budynek, jeden w obronie na sąsiedni budynek gospodarczy. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki pokrycia oraz drewnianej konstrukcji dachu. Dokonano wyniesienia oraz przelania na zewnątrz drewnianych elementów wystroju, wyposażenia budynku. Po ugaszeniu pożaru cały budynek kolejny raz sprawdzono kamerą termowizyjną na obecność wystąpienia ukrytych zarzewi ognia. Podczas pożaru strażacy otrzymali informację o zadymieniu w kuchni w sąsiednim budynku mieszkalnym. Powodem zadymienia była pozostawiona przez właścicieli potrawa na kuchence gazowej. Właściciel obiektu wyniósł patelnię z palącym się na niej olejem spożywczym w trakcie dobiegania ratowników do miejsca zdarzenia z podręcznym sprzętem gaśniczym. Paląca się potrawa spowodowała zadymienie w kuchni. Okopceniu uległo całe pomieszczenie. Strażacy przewietrzyli budynek za pomocą wentylatora oddymiającego.
W działaniach udział brało 10 zastępów 53 strażaków. Czynności wyjaśniające przyczyny pożaru  bada Policja.

Pożar w Żarnówce
29 września 2020r. o godzinie 14:42 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Żarnówka płonie dom mieszkalny. Po dojechaniu strażaków w okolicę osiedla, gdzie pali się dom, okazało się, że budynek objęty pożarem znajduje się na polanie w lesie oddalony od drogi głównej powiatowej ok.0,5 km. Do budynku prowadzi stroma, wąska droga leśna, nie utwardzona, śliska z uwagi na występujące wcześniejsze opady deszczu. Po dotarciu pieszo na miejsce strażaków pożarem objęte było całe poddasze budynku. W pierwszej fazie działań zbudowano linię główną na długości 500m od drogi powiatowej w kierunku pożaru. Następnie przystąpiono do gaszenia palącego się budynku. Między czasie wprowadzono dwóch ratowników w sprzęcie ODO z kamerą termowizyjną celem przeszukania budynku na obecność osób. Strażacy ewakuowali mienie z budynku mieszkalnego, sprzęt RTV, AGD, meble. Następnie przystąpiono do całkowitej rozbiórki konstrukcji dachu oraz drewnianej podłogi na poddaszu, częściowej rozbiórki nadpalonych drewnianych ścian budynku. Dokonano przelania siana oraz słomy która została wyrzucona na zewnątrz z poddasza budynku.
W działaniach udział brało 11 zastępów 52 strażaków. Przyczynę zdarzenia wyjaśnia Policja.
                 

Pożar w Lachowicach
2 grudnia 2020r. o godzinie 12:28 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Lachowice płonie stodoła z garażami, zagrożony jest dom mieszkalny przylegający do palącego się obiektu. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Suchej Beskidzkiej, Ochotniczych Straży Pożarnych z: Lachowic, Kurowa, Kukowa, Stryszawy oraz Huciska.  Po dojechaniu na miejsce strażacy zastali: pożar całkowity budynku gospodarczego, w części mieszkalnej pożarem objęta część dachu. W budynku gospodarczym pożarem objęte dwa samochody. Na zewnątrz jedna osoba poszkodowana wymagająca pomocy medycznej.  W pierwszej fazie działań udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz przystąpiono do obrony budynku mieszkalnego. Po dojechaniu kolejnych zastępów przystąpiono do gaszenia palącej się części gospodarczej. Między czasie wprowadzono dwóch ratowników w sprzęcie ODO z kamerą termowizyjną celem przeszukania budynku na obecność osób. Następnie przystąpiono do rozbiórki nadpalonej konstrukcji dachu nad częścią gospodarczą oraz mieszkalną. 
W działaniach udział brało 9 zastępów 40 strażaków.  Przyczynę zdarzenia wyjaśnia Policja.

Miejscowe zagrożenia 
W analizowanym okresie odnotowano 855 miejscowych zagrożeń. 
Najwięcej MZ powstało na terenie gminy Maków Podhalański –  179
W wypadkach drogowych i innych miejscowych zagrożeniach 6 osób poniosło śmierć na miejscu zdarzenia. Rannych zostało 115 osób.
Wśród prawdopodobnych przyczyn powstania miejscowych zagrożeń najczęściej mamy do z innymi przyczynami, które nie są sklasyfikowane w Rozporządzeniu  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 lipca 2017r. w sprawie szczegółowiej organizacji krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego – 286. 

Najwięcej miejscowych zagrożeń powstało w miesiącu czerwcu – 151. 


Najważniejsze  MZ w 2020
Miejscowe zagrożenie w Sidzinie – nieznana substancja w rowie
13 maja 2020r. około godziny 18:00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej otrzymał informację z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o nieznanej substancji koloru niebieskiego płynącej w rowie na jednym z osiedli w miejscowości Sidzina. Po dotarciu pierwszych zastępów na miejsce strażacy zastali w rowie rozlaną niezidentyfikowana substancja koloru niebieskiego. Dodatkowo substancja wpływa do potoku z rowu melioracyjnego znajdującego się przy drodze do osiedla i przebiegającego obok posesji. Straż Pożarna w miejscu wpływania substancji rozstawiła rękawy sorpcyjne celem ograniczenia dalszego rozlewiska substancji w potoku Bystrzanaka. Dalej zlokalizowano wraz z funkcjonariuszami Policji przybyłymi na miejsce początek rozlewiska, który znajdował się na jednej z posesji. Ze względu na trudność w ustaleniu co to za substancja na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej. W czasie dojazdu grupy chemicznej na miejsce strażacy przywieźli zbiorki plastikowe 1000l., do których przepompowali substancję zgormadzoną w cieku wodnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego za pomocą mobilnego urządzenia analitycznego – spektrofotometru ustaliła, że nieznana substancja to niebieski barwnik drukarski. 
W działaniach udział brało 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej – 16 ratowników (w tym: specjalistyczne grupy ratownicze: SGRChem-Eko Kraków 6, SGRChem Nowy Targ) 2 zastępy OSP 9 druhów, a także inne służby: przedstawiciel Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Krakowie,  przedstawiciel Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego Sucha Beskidzkiej, Wójt Gminy Bystra- Sidzina.
Działania trwały 5 godzin i 45 minut. Czynności wyjaśniające w sprawie rozlania barwnika drukarskiego prowadzi Policja oraz Inspekcje Ochrony Środowiska.

Poważny wypadek w Makowie Podhalańskim.
21.06.2020 r. o godzinie 20:39 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Suchej Beskidzkiej wpłynęła informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku dwóch samochodów osobowych, które zaczęły się palić. W jednym z samochodów miała być osoba zakleszczona. Na miejsce została zadysponowana cała obsada osobowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Suchej Beskidzkiej, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości Maków Podhalański, Grzechynia, Sucha Beskidzka Miasto. Po dojechaniu na miejsce strażacy zastali zderzenie czołowe dwóch pojazdów osobowych, droga krajowa DK 28 całkowicie zablokowana. Na miejscu 7 osób poszkodowanych (4 kobiety, 3 mężczyzn), z czego dwie zakleszczone w pojazdach. Strażacy zabezpieczyli i oświetlili miejsce prowadzonych działań. Za pomocą narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do poszkodowanych oraz przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy wszystkim poszkodowanym. Po dojeździe karetek na miejsce zdarzenia osoby poszkodowane zostały przekazane pod opiekę ZRM. Po przekazaniu ostatniego poszkodowanego strażacy zabezpieczyli teren na czas prowadzenia czynności Policyjnych.

W  dniu 21 czerwca 2020r. na terenie powiatu suskiego, w związku z silnym opadem deszczu, powstało 13 zdarzeń.

2 lipca 2020r. nad północno – wschodnią częścią powiatu suskiego przeszły burze, którym towarzyszył intensywny opad deszczu. Strażacy odebrali informację o 19 zdarzeniach z terenu gmin: gmina Jordanów, miasto Jordanów oraz Budzów. Zdarzenia dotyczyły w 10 przypadkach podtopionych piwnic budynków mieszalnych oraz jednego sklepu, 8 podtopionych dróg. Najgorsza sytuacja była w miejscowości Jordanów, gdzie jeden z ośrodków wypoczynkowych mieszczących się nad potokiem został zalany spływającymi wodami opadowymi. Zalanych zostało 12 domków letniskowych, z domków letniskowych ewakuowano 23 osoby.

Poza zdarzeniami związanymi z silnymi opadami deszczu strażacy w tym samym czasie otrzymali informację o pożarze suszarni w warsztacie stolarskim w miejscowości Osielec. Po dojechaniu na miejsce pożaru strażacy zastali silne zadymienie w suszarni, pożar rozprzestrzenił się na konstrukcje dachu. Strażacy zbudowali dwie linie gaśnicze, jedna rota zabezpieczona w sprzęt ochrony dróg oddechowych pracowała wewnątrz obiektu, druga na zewnątrz na dachu. Pożar udało się szybko opanować. Spaloną i uszkodzona konstrukcję oraz materiał produkcyjny wyniesiono na zewnątrz budynku, teren przekazano właścicielowi.
We wszystkich działaniach udział brało 37 zastępów 179 strażaków.

Wypadek w Suchej Beskidzkiej
29 września 2020r. o godzinie 05:36 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego otrzymał zgłoszenie, że na DK28 w Zembrzycach na granicy z Suchą Beskidzką motocykl zderzył się z samochodem osobowym. Na jezdni leży poszkodowany motocyklista i się nie rusza. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana cała załoga Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Suchej Beskidzkiej. Po dojechaniu na miejsce strażacy zastali jedną osobę poszkodowaną, nieprzytomną lezącą na jezdni. Droga całkowicie zablokowana. Strażacy przystąpili do udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Rozpoczęto resuscytacje krążeniowo oddechową z użyciem defibrylator. Po dojechaniu na miejsce Pogotowia strażacy przekazali poszkodowanego zespołowi ratownictwa medycznego. Pomimo podjętego wysiłku poszkodowanego nie udało się uratować.
W działaniach udział brały 2 zastępy JRG Sucha Beskidzka. Przyczynę wypadku ustala Policja.

Zdarzenia związane z silnym wiatrem.
W okresie od 2 do 4 października 2020r. stanowisko kierowania odebrało 14 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Zdarzenia wystąpiły na terenach należących do gmin: Zawoja, Jordanów, Budzów, Maków Podhalański. Od 27.12.2020r. od godziny 16:00 do 29.12.2020r. do godziny 9:00) straż pożarna interweniowała 5 razy. W działaniach udział brało 9 zastępów 46 strażaków.


Alarmy fałszywe 
W  2020 r. zanotowano 46 alarmów fałszywych (33 w dobrej wierze, 3  z instalacji wykrywania, 6 alarm złośliwy).

Skuteczność jednostek ochrony przeciwpożarowej w 2020 roku
Jednym ze wskaźników  skuteczności działania jednostek straży pożarnych w walce z pożarami i przy likwidacji skutków innych miejscowych zagrożeń jest stosunek wartości mienia zniszczonego wskutek powstałych zagrożeń do wartości mienia uratowanego podczas tych działań, a zagrożonego bezpośrednim zniszczeniem.
W  omawianym roku szacunkowe straty w mieniu wyniosły ogółem 6 497 000 zł jest to mniej o 1 667 000 zł niż w roku 2019. W tym straty podczas pożarów 3 614 900 zł, a podczas miejscowych zagrożeń 2 882 100zł.
Ogólna wartość uratowanego mienia szacuje się na poziomie 13 811 000 zł, w tym podczas pożarów uratowano mienie o wartości 12 183 000 zł oraz podczas miejscowych zagrożeń 1 628 000 zł, co świadczy pozytywnie o efektywności akcji ratowniczych. 

Udział sił i środków w działaniach ratowniczych w 2020 roku
W 2020r. w działaniach ratowniczo-gaśniczych bez alarmów fałszywych na terenie powiatu brało udział 2361 zastępów straży pożarnych w tym 822 PSP, 1159 OSP w KSRG, 380 z poza KSRG. W akcjach ratowniczo – gaśniczych udział wzięło 9 876 strażaków, w tym 2701 z PSP, 5450 ratowników z OSP w KSRG oraz 1725 ratowników z OSP z poza KSRG.

Szkolenia kwalifikacyjne i doskonalące funkcyjnych OSP w 2020 roku.
Ze względu na pandemię Covid-19 szkolenia w 2020 roku odwołano.








Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image