Dodano dnia 07.01.2020, 10:13
Trzy akcje ratunkowe na Babiej Górze

Pracowita niedziela goprowców. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR prowadzili 3 wyprawy ratunkowe na Babiej Górze (łącznie 9 osób wymagało sprowadzenia lub ewakuacji)

WYPRAWY RATUNKOWO-POSZUKIWAWCZE RATOWNIKÓW SEKCJI BABIOGÓRSKIEJ GB GOPR (5.01.2020)
Niedziela upłynęła w masywie Babiej Góry pod znakiem wytężonej pracy ratowników w bardzo złych warunkach atmosferycznych i tak po kolei:
➡️ Od soboty wieczorem monitorowano telefonicznie dwójkę turystów biwakujących po słowackiej stronie partii szczytowych masywu, turyści odmówili udzielenia pomocy i wezwania HZS ze Słowacji.
➡️ Chwilę po 9 rano do CSR Szczyrk wpłynęło zgłoszenie od 2 osób znajdujących się w eksponowanym terenie po północnej stronie grani, w rejonie Żlebu Poszukiwaczy Skarbów. Jak się okazało, są to ci sami turyści, którzy biwakowali po stronie słowackiej.

➡️ Ze stacji ratunkowej na Markowych Szczawinach w stronę poszkodowanych wyruszył zespół dyżurny (3 ratowników), jednocześnie została zorganizowana wyprawa mająca na celu wsparcie i zapewnienie dodatkowych zasobów ludzkich i sprzętu – zwłaszcza w kontekście trudnej lokalizacji poszkodowanych i wzrastającego zagrożenia lawinowego. Ratownicy przy pomocy samochodu terenowego, a następnie quada na gąsienicach i skutera dojeżdżali na Markowe Szczawiny, skąd na nartach skiturowych udawali się w rejon zdarzenia, prowadząc działania z dwóch kierunków. Po ponad 3 godzinach udało się dotrzeć do poszkodowanych, którzy po wstępnym badaniu, zaopatrzeniu i ogrzaniu zostali z asekuracją wyprowadzeni na grań.

➡️ W czasie tych działań jeden z zespołów ratowniczych przypadkowo spotkał rodzinę z dzieckiem schodząca zamkniętym szlakiem żółtym (Perć Akademicka) w stronę schroniska. Turyści byli przekonani, że znajdują się na szlaku czerwonym prowadzącym w stronę Przełęczy Brona. W towarzystwie 2 ratowników zostali wyprowadzeni na grań i sprowadzeni do schroniska – cała trójka w znakomitej kondycji, nie wymagali udzielenia pomocy medycznej.

➡️ W trakcie działań do zespołu znajdującego się w rejonie kopuły szczytowej dociera informacja o 2 osobach zagubionych na grani szczytowej pomiędzy Diablakiem a Gówniakiem, powodem zagubienia jest bardzo silny wiatr, brak widocznych oznaczeń szlaku i praktycznie zerowa widoczność. W ich kierunku udało się kolejnych 2 ratowników, osoby poszkodowane udało się odnaleźć niedaleko szczytu w niedługim czasie – okazało się, że są to 4, a nie jak pierwotnie sądzono 2 osoby. Poszkodowani asekurowani liną zostali sprowadzeni do schroniska na Markowych Szczawinach – skąd samodzielnie udali się do Zawoi.

➡️ Poszkodowani znajdujący się w Żlebie Poszukiwaczy Skarbów po wyprowadzeniu z asekuracją na grań zostali sprowadzeni na Markowe Szczawiny, obydwaj znajdowali się w łagodnym stadium hipotermii – po ogrzaniu pozostali na nocleg w schronisku.

Podsumowując, działania zostały zakończone około godziny 18:00, pomocy udzielono w sumie 9 osobom w trzech równolegle prowadzonych wyprawach ratunkowych. Wyprawy były prowadzone podczas załamania pogody – bardzo silny wiatr, opad śniegu, wzrastające zagrożenie lawinowe i ograniczona widoczność. W działania terenowe zaangażowanych zostało 16 ratowników Sekcji Babiogórskiej GB GOPR.

info: M. Moskwa, foto: GOPR Beskidy
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image