Z OSTATNIEJ CHWILI
Powiatsuski24.pl zaprasza na naszą partnerską stronę - MalopolskaInfo24.pl po więcej informacji z regionu, a także InfoOnline24.pl po więcej informacji z Polski. Znajdziesz nas na Facebooku!
Dodano dnia 01.02.2024, 12:48
Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku! Kampania Informacyjna Systemu Dokumenty Zastrzeżone
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Obecnie trwa ogólnopolska kampania informacyjna pn. „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE ”zorganizowana przez Związek Banków Polskich. Jej celem jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła.

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to akcja informacyjna zorganizowana przez Związek Banków Polskich. Celem tej kampanii jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia, czy kradzieży. Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy — niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy. 

Główne hasła kampanii głoszą:

- UTRACIŁEŚ DOKUMENTY? ZASTRZEŻ JE W BANKU!

- NIE POZWÓL UKRAŚĆ SWOJEJ TOŻSAMOŚCI

 

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (zobacz listę banków). W wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ. Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).

Pamiętajmy, że oprócz zastrzeżenia dokumentów w banku, powinniśmy również poinformować o ich utracie najbliższy organ gminy lub placówki konsularnej i wyrobić sobie nowy dokument. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.

W przypadku, gdy dokumenty zostały utracone w wyniku przestępstwa, należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

Równolegle z kampanią funkcjonuje system, który w swojej bazie danych gromadzi informacje dotyczące zgłoszeń o utraconych dokumentach. W III kwartale 2023 r. baza Systemu DZ. wzrosła o 46.273 szt. zarejestrowanych dokumentów i zawierała łącznie ponad 2 miliony 424 tysiące 596 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Patronat nad kampanią objęły Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Federacja Konsumentów.

Na ulotkach przekazywanych przez policjantów oraz w pomieszczeniach recepcyjnych dostępne są informacje, z których dowiedzieć się można co zrobić w przypadku utraty dokumentów; gdzie, dlaczego oraz jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać.


Szczegółowe informacje dostępne są również na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl


Źródło: Policja Małopolska

Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image