Z OSTATNIEJ CHWILI
PSL chce znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast / OSP Stryszawa świętuje 80-lecie istnienia! Gminne obchody Dnia Strażaka już 6 lipca / Pożar samochodu w Juszczynie / Cysterna z wodą pitną dostępna przy ODK – ważna informacja dla mieszkańców / Gmina Zembrzyce z dotacją w ramach programu Małopolska deszczówka 2025 / Polityka: Tusk: Opozycja atakuje, gdy państwo odzyskuje kontrolę nad granicą / Poważny wypadek w Mucharzu na DK28 / Podziękowania po Jubileuszu 80-lecia OSP Maków Dolny / Miasto Jordanów z promesą na Zrównoważony Rozwój Ekologiczny / Góralska siła jedności ! Klip do Ciebie Boga Wysławiamy / Zdarzenie drogowe w Śleszowicach / Gmina Stryszawa w obliczu kryzysu wodnego – apel Wójta do mieszkańców / Niemal setka załóg na liście zgłoszeń do Valvoline Rajdu Małopolski 2025! / Będzie gorąco. Przed nami upały!
Dodano dnia 12.04.2021, 13:19
Wyniki kontroli przeprowadzonych przez małopolskich policjantów w związku z pandemią

Policjanci walczą z epidemią koronawirusa, przypominając obywatelom o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego, a także prowadząc kontrole respektowania wprowadzonych obostrzeń. Działania te podyktowane są troską o życie i zdrowie zarówno mieszkańców naszego województwa.

8 kwietnia małopolscy policjanci skontrolowali  pod kątem sanitarnych obostrzeń 443 środki transportu komunikacji publicznej, 576 placówek handlowych oraz 448 placówek usługowych. W ramach kontroli lokali usługowych sprawdzono m.in. 61 obiektów hotelarskich, 82 obiekty gastronomiczne oraz 216 siłowni oraz klubów fitness. 

W toku kontroli funkcjonariusze ujawnili 5 nielegalnie otwartych restauracji (w Krakowie, w  Zakopanem i w Nowym Sączu). W przypadku 2 lokali gastronomicznych zainicjowano  postępowania karne z art. 165 kodeksu karnego dotyczące sprowadzenia  niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego. W stosunku do 27 osób (właścicieli bądź klientów restauracji) wszczęto postepowania dotyczące wykroczeń polegających na złamaniu reżimu sanitarnego.
   
Wczoraj policjanci ujawnili 14 otwartych siłowni i klubów fitness, które wbrew obowiązującym przepisom funkcjonowały m.in.: w Krakowie, w Wieliczce, w Nowym Targu, w Brzesku, w Tarnowie, w Zakopanem, w Proszowicach.  

Zaznaczyć należy, że zgodnie z nowelizacją przepisów rozporządzenia z 1 kwietnia  br.,  zakaz  korzystania tego typu obiektów nie dotyczy  podmiotów wykonujących działalność leczniczą  dla pacjentów i  „członków kadry narodowej polskich związków  sportowych w sportach olimpijskich”  (od soboty  zakaz nie dotyczy także zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i igrzysk głuchych). Tymczasem podczas wczorajszych kontroli okazywało się, że osoby ćwiczące nie należą do żadnego związku sportowego bądź należące do innych niż olimpijskie. Często pracownicy klubów nie potrafili uzasadnić faktu otwarcia siłowni.  W kilku przypadkach pretekstem do otwarcia siłowni było udostępnianie obiektów klientom przedstawiającym oświadczenia o stypendium sportowym, bądź legitymujących się członkostwem np. w.: „Polskim Związku Triatlonu”, czy też … „Polskim Związku Przeciągania Liny”.  

W  przypadku 8  klubów sportowych  policjanci zainicjowali zatem postępowania karne (z art. 165 kodeksu karnego) dotyczące sprowadzenia  niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez powodowanie zagrożenia epidemiologicznego.  W przypadkach kilku przedsiębiorców policjanci prowadzą także postępowania sprawdzające dotyczące możliwości  wyłudzenia nienależnego świadczenia pomocy publicznej rekompensującej negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID-19 (tarcza antykryzysowa) co również może skończyć się zarzutami karnymi.  

Ponadto wszczęto 50 postępowań o wykroczenia (z art. 116 kw), które dotyczą  zarówno właścicieli nielegalnie działających firm, jak również klientów siłowni, którzy nie stosowali się do reżimu sanitarnego. Te sprawy mogą się zakończyć skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu.
Kontrole siłowni były przeprowadzone przez policjantów często z pracownikami służb sanitarnych. Np. W czwartek w Tarnowie  sanepid  wydał  decyzje o zamknięciu 2 klubów sportowych, a dzień później w Małopolsce wydano kolejne takie decyzje, m.in. w Wieliczce i Nowym Targu. Kilka siłowni postanowiło zawiesić działalność z własnej inicjatywy. 
 
Ogółem, podczas kontroli obiektów, placówek  czy miejsc publicznych policjanci ujawnili w czwartek 495 nieprawidłowości związanych z lekceważeniem obowiązku zasłaniania ust i nosa. Z tego powodu funkcjonariusze pouczyli 18 osób, mandatem ukarali 405, a wobec 72 skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądu.

Funkcjonariusze wraz z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej i 11 Małopolskiej  Brygady Obrony Terytorialnej skontrolowali w czwartek ponad 40 tysięcy osób przebywających na kwarantannie. W 198 przypadkach nie zastano we wskazanym miejscu i  wszczęto czynności wyjaśniające dotyczące wykroczenia. 

Pamiętajmy, aby zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wprowadzonych obostrzeń sanitarnych, dbając tym samym o zdrowie swoje i innych.
Dodaj komentarz
Redakcja Portalu PowiatSuski24.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników.
Portal zaznacza sobie prawo do usuwania komentarzy, bez uprzedzenia osoby komentującej. Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.
Captcha image